Kosovo – România 0-0. Unul dintre cele mai slabe meciuri ale tricolorilor

Publicat: 17 iun. 2023, 00:01, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Echipa naţională a României a remizat, vineri seară, în deplasare, scor 0-0, pe un teren impracticabil, cu reprezentativa statului Kosovo, în Grupa I de calificare la Campionatul European din 2024.

Cel mai bun jucător al tricolorilor a fost portarul, Horațiu Moldovan. Prima ocazie a partidei le-a aparținut gazdelor, în minutul 35 când portarul Horațiu Moldovan a respins mingea în lateral. Până la pauză, Moldovan a mai respins mingea o dată. Nicolae Stanciu a trimis pe lângă poartă, în minutul 61. Cea mai importantă fază a meciului s-a consumat în minutul 69. Kosovo a înscris prin Zhegrova din 6 metri, cu o lovitură de cap, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid, după consultarea sistemului VAR.

Tricolorii au replicat în minutul 76, prin Deian Sorescu, acesta șutând puternic de la 25 de metri. În finalul partidei, tricolorii au părut că se mulțumesc cu un egal și au încercat să țină de scor.

Cel mai bun departament al tricolorilor a fost defensiva, Moldovan având câteva intervenții decisive. Atacul a fost slab, jucătorii părând că vor să scape de minge cât mai rapid.

Meciul s-a disputat chiar în ziua în care selecţionerul Edward Iordănescu a împlinit 45 de ani. Celelalte rezultate de vineri din grupa României au fost Andorra – Elveția 1-2 și Belarus – Israel 1-2.

În primele două confruntări, România le-a învins pe Andorra și Belarus, scor 2-0, respectiv 2-1. În urma remizei de la Priștina, tricolorii se află pe locul doi în Grupa I, cu 7 puncte din trei meciuri. Kosovo se află pe locul patru, cu trei puncte. Următorul meci al României va avea loc luni, 19 iunie, de la ora 21:45, în deplasare, cu Elveția.

Clasament

Kosovo: Muric – Vojvoda, Amir Rrahmani, Aliti, Paqarada – Fazliji, Dresevic (Kryeziu 73) – Rashica (Zhegrova 46), Celina, Muslija (Topalli 82) – Muriqi. SELECŢIONER: Alain Giresse

România: H. Moldovan – C. Manea, Drăguşin, A. Burcă, Camora (Sorescu 23) – T. Băluţă, M. Marin, Stanciu (I. Hagi 86) – Man (Moruţan 61), G. Puşcaş (Alibec 86), Fl. Coman (Mihăilă 61). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

Cartonaşe galbene: Dresevic 50, Kryeziu 86 / G. Puşcaş 81

Arbitri: Danny Makkelie – Hessel Steegstra, Jan de Vries – Sander Van Der Eijk (toţi din Olanda)

Arbitri VAR: Clay Ruperti – Edwin Van De Graaf (ambii din Olanda)