Liga 1: CFR Cluj – CS U Craiova 1-0. Prima victorie pentru Dan Petrescu, de la revenirea la campioana en-titre (Video)

Publicat: 20 sept. 2021, 23:10, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CFR Cluj a învins-o pe CS U Craiova, la limită, scor 1-0, pe teren prorpiu, într-un meci de fotbal disputat luni seară, în epilogul etapei a noua a Ligii I. Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 20. Andrei Burcă l-a învins pe portarul Pigliacelli, cu o lovitură de cap.

Oltenii au replicat nouă minute mai târziu. Găman i-a centrat lui Andrei Ivan, dar mingea trimisă cu capul de atacant a trecut pe lângă poartă. Oaspeții au atacat și în repriza secundă. În minutul 48 șutat din afara careului, mingea a fost deviată, dar a izbit bara porții lui Bălgrădean.

Gazdele au replicat în minutul 68. Burcă trimis cu capul, pe poartă, dar Pigliacelli a apărat. După câteva minute, Pigliacelli și-a salvat din nou echipa de la gol. Italianul a respins mingea trimisă cu capul de Manea.

Au evoluat echipele

CFR Cluj: Bălgrădean – Cr. Manea, Burcă, Bouhenna, Camora – Culio, Bordeianu (Cestor ’90), Păun (Boateng ’83) – Petrila, Costache (Chipciu ’86), Deac. Antrenor: Dan Petrescu

CSU Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Găman, Screciu, Bancu – Houri, Mateiu (Cîmpanu ‘ 42), Nistor – Gustavo (Baiaram ’75), Koljic (Markovici ‘ 54), Ivan (Vînă ’75). Antrenor: Laurenţiu Regehcampf

În urma acestei victorii, CFR Cluj a acumulat 24 de puncte și conduce în clasamentul Ligii I. CS U Craiova e pe 9, cu 13 puncte.