Liga 1: CS U Craiova – Gaz Metan 1-0. Victorie cu emoții pentru echipa lui Laurențiu Reghecampf, în etapa a șasea (Video)

Publicat: 21 aug. 2021, 20:41, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Liga 1: CS U Craiova - Gaz Metan 1-0. Victorie cu emoții pentru echipa lui Laurențiu Reghecampf, în etapa a șasea (Video)

CS U Craiova a învins-o, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, pe Gaz Metan Mediaş, într-un meci din etapa a şasea a Ligii 1.

Oltenii au ratat prima ocazie ]n minutul 25. Cîmpanu a executat o lovitură de colț, Gustavo a deviat cu capul, iar mingea a trecut pe lângă poartă. Până la pauză, Fedele și Bancu au ratat și ei ocazii mari de gol.

Jucătorii pregătiți de Reghecampf au început repriza a doua în atac. Bancu a șutat peste bara transversal, din interiorul careului. În minutul 55, Baiaram a deschis scorul cu un șut din interiorul careului, din pasa lui Gustavo.

Gaz Metan a marcat în minutul 69 prin Irobiso, dar golul nu a fost validat, pe motiv de ofsaid. Zece minute mai târziu, medieșenii au primit penalty, după un fault în interiorul careului comis de Screciu. Chamed a a trimis de la punctul cu var, dar portarul Mirko Pigliacelli a respins.

Oaspeții eu terminat meciul în inferioritate numerică, deoarece Izata a văzut direct cartonașul roșu, după o intrare dură asupra lui Mateiu. Până la final, medieșenii au căutat golul egalizator, dar fără succes, iar CSU Craiova s-a impus cu 1-0.

CS U Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Găman, Screciu (Căpăţână ’84), Bancu – Nistor (Constantin ’76), Fedele (Koljic ’65), Vînă (Baiaram ’46) – Gustavo, Markovic (Mateiu ’65), Cîmpanu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Gaz Metan Mediaş: Vâlceanu – De Moura (Chamed ’71), Yuri, Matricardi, Velisar (Trif ’73) – Izata, I. Filip, Iancu (Horşia ’84) – Grădinaru, Irobiso (Sarr ’73), Deaconu (Morar ’71).  Antrenor: Mihai Teja.