Liga 1: CS U Craiova – Sepsi 1-1. Oltenii ratară un penalty, în epilogul etapei a opta (Video)

CS U Craiova și Sepsi au terminat la egalitate, scor 1-1, luni seară, în epilogul etapei a opta a Ligii I. Meciul s-a disputat pe arena „Ion Oblemenco„.

Înaintea meciului i s-a adus un omagiu lui Ilie Balaci. Fostul mare fotbalist a decedat la 21 octombrie 2018. Fiica acestuia, Lorena, a dat lovitura de începere a meciului, iar jucătorii Craiovei au intrat cu un banner dedicat memoriei „Marelui Blond”.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 17. Mitrea a executat o lovitură liberă, Pigliacelli a respins greșit balonul, iar Fofana a marcat.

Oltenii au replicat în minutul 21. Bancu i-a pasat lui Koljic în fața porții, dar atacantul bosniac a țintit bara. CS U Craiova a egalat în minutul 33. Nicușor Bancu a centrat, iar Gustavo a înscris cu o lovitură de cap.

Oltenii puteau intra în avantaj la pauză, dar Andrei Ivan nu a înscris dintr-o poziție de dingur cu portarul. Acesta i-a pasat lui Koljic, care a irosit o șansă mare. În minutul 77, arbitrul central a dictat un penalty, la un posibil fault comis de Ninaj asupra lui Ivan. Reluările tv nu au fost foarte concludente. Gustavo și-a asumat responsabilitatea executării penalty-ului. Poartarul oaspeților a apărat însă mingea șutată de brazilian, iar partida s-a încheiat 1-1.

CS U Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (Cîmpanu ’58), Găman, M. Constantin (Conte ’76), Bancu – Gustavo (Baiaram ’81), Screciu, Nistor, Houri – Ivan (Markovici ’80), Koljic (Fedele ’76). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Sepsi: Niczuly – Dimitrov (Sousa ’46), Ninaj, Mitrea, Dumitrescu (Ispas ’46) – Păun (Gonzalez ’58), Fofana, Aganovic (Ştefănescu ’90+4) – Luckassen, Bojic, Chunchucov (Damaşcan ’80). Antrenor: Leo Grozavu

CS U Craiova ocupă locul 6, cu 13 puncte, în timp ce Sepsi e pe 13, cu 7 puncte.