Liga 1: Dinamo – Chindia 1-0. Alb-roșii au obținut prima victorie după 15 etape și a treia din campionat (Video)

Publicat: 13 dec. 2021, 22:52, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Dinamo a obţinut a treia victorie în Liga 1, prima după 15 etape, luni, în meciul cu Chindia Târgovişte, scor 1-0, în etapa a 19-a.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Carp, în minutul 62. Sorescu i-a pasat lui Kainourgios care a trimis mai departe, în fața porții, pentru Carp a marcat din alunecare. În minutul 80, Ovidiu Hațegan a acordat penalty pentru Chindia după un fault comis de Plamen Iliev asupra lui Matiș. Daniel Popa a trimis în bară o loviturp de la 11 metri.

Dinamo este penultima în clasament, cu 12 puncte, iar Chindia este pe 11, cu 19 puncte.

Au evoluat echipele

Dinamo: Iliev – Gluhakovic, Pinto, Grigore (Popa ’46), Kainourgios – Răuţă – Carp, Borduşanu (Amzar ’77) – Sorescu (Ehmann ’85), Ivanovski, Vestenicky (Itu ’46x). Antrenor: Mircea Rednic

Chindia: Căbuz – Căpuşă, Celea, Iacob, Roumpoulakou (Corbu ’46)- Neguţ, Dulca, Popadiuc (Stoian ’76), Jipa (Matiş ’76)- Popa, Florea. Antrenor: Emil Săndoi