Liga 1: Farul – Dinamo 3-0. Jefte Betancor a marcat un gol de la 60 de metri (Video)

Publicat: 21 aug. 2021, 00:10, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Liga 1: Farul - Dinamo 3-0. Jefte Betancor a marcat un gol de la 60 de metri (Video)

Farul a învins-o, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, pe Dinamo, în etapa a VI-a a Ligii I.

Gazdele au deschis scorul în minutul 12, prin Betancor care a fructificat o pasă a lui De Nooijer. După patru minute, atacantul a țintit bara. Spaniolul a înscris însă, în minutul 54, un gol de la 60 de metri. Betancor a profitat că Eșanu era ieșit din poartă și s-a împiedicat chiar pe linia porții, când a încercat să intervină. George Ganea a stabilit scorul final, trei minute mai târziu, după o greşeală al lui Amzar.

Farul: Aioani – Mladen, Larie, V. Ghiţă, De Nooijer (Dussaut ’56)- Artean, A. Ciobanu (N. Popescu ’72), Pires (Purece ’56) – Ganea (Sali ’64), Betancor (Petre ’64), Pitu. Antrenor: Cătălin Anghel

Dinamo: Eşanu – Amzar, Giafer, Grigore, Amzar –  Creţu, Răuţă (Borcea ’82), Filip – Bani (Mihaiu ’46),  Moldoveanu (Măgureanu ’86), Sorescu. Antrenor: Dario Bonetti

Farul a urcat pe locul 4 într-un clasament provizoriu, cu 11 puncte, în timp ce Dinamo rămâne pe 11, cu 6 puncte.