Liga 1: FC Botoșani – CFR Cluj 1-0. Primul eșec al campioanei, chiar la revenirea lui Dan Petrescu (Video)

Publicat: 11 sept. 2021, 23:15, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Liga 1: FC Botoșani - CFR Cluj 1-0. Primul eșec al campioanei, chiar la revenirea lui Dan Petrescu (Video)

FC Botoșani a învins-o pe CFR Cluj, cu 1-0, sâmbătă seară, într-un meci din etapa a opta a Ligii I.

Gazdele au avut prima ocazie a partidei, în minutul 20. Alexandru Țigănașu a trimis pe lângă poarrtă, cu un șut de la circa 20 de metri. CFR Cluj a replicat în minutul 25, când Andrei Burcă a șutat pe lângă poartă.

Campioana en-titre și-a creat o nouă ocazie în minutul 56. Cristopher Braun a trimis greșit spre propria poartă, Gabriel Debeljuh a preluat, dar a fost blocat de Eduard Pap.

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 71. Herve Kage fructificat o centrare a lui Hervin Ongenda.

Jucătorii lui Dan Petrescu au fost aproape să egaleze, cu opt minute înainte de final. Mihai Bordeianu l-a pus la încercare pe Eduard Pap, cu un șut din afara careului.

CFR Cluj a suferit prima înfrângere din campionat, la chiar primul meci al lui Dan Petrescu de la revenirea pe banca tehnică a formației ardelene. Totodată, Juan Emmanuel Culio a evoluat în primul meci la campioana en-titre, de la revenirea în România.

FC Botoșani ocupă locul trei, cu 17 puncte, la egalitate cu ocupanta locului secund, Rapid. CFR Cluj rămâne pe prima poziție, cu 21 de puncte.

Au evoluat echipele

FC Botoşani: Pap – Braun, Racoviţan, Şeroni, Ţigănaşu – Edjouma, Papa (Florescu ’52) – Kage (Jaja ’79), Ongenda (Fili ’87), Petkovski (Tchakonte ’87) – Sila. Antrenor: Marius Croitoru

CFR Cluj: Grădean – Malico, Cestor, Burcă, Manea – Sigurjonsson (Costache ’46), Boateng (Păun ’61), Culio (Bordeianu ’46) – Petrila, Debeljuh, Deac. Antrenor: Dan Petrescu