Liga 1: Rapid – CS U Craiova 1-2. Koljic a marcat golul victoriei, în prelungiri (Video)

CS U Craiova a învins-o, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, pe Rapid, într-un meci din etapa a şaptea a Ligii 1.

Gazdele au deschis scorul în minutul 14, prin Albu. Echipa lui Reghecampf a replicat în minutul 31, prin Cîmpanu. Pigliacelli și-a salvat echipa cu patru minute înainte de pauză, când a respins mingea trimisă cu capul, de Hlistei. Belu-Iordache a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat cu puțin timp înainte de pauză, astfel că Rapid a jucat în inferioritate numerică.

În debutul reprizei secunde o petardă aruncată de fani ai Rapidului a exlodat lângă portarul echipei oaspete. Cu șapte minute înainte de final, Cîmpanu a șutat de la distanță, mingea a lovit bara a ajuns la Markovic, iar acesta a restabilit egalitatea.

În prelungiri, Koljic a marcat golul victoriei, cu un șut de la circa 20 de metri. Rapid ocupă locul secund, cu 16 puncte, în timp ce CS U Craiova e pe locul 5, cu 12 puncte.

Au evoluat echipele

Rapid: Moldovan – Belu, Săpunaru, Dandea, Goge – Crepulja, Albu, Ilie (Florica ’75) – Carnat (Nastos ’75), Bălan (Moise ’45), Hlistei. Antrenor: Mihai Iosif

CS U Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (Ivanov ’54), Găman, Screciu (Constantin ’81), Bancu – Nistor, Fedele (Vînă ’46), Vătăjelu (Baiaram ’46) – Cîmpanu, Markovic, Gustavo (Koljic ’54). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf