Liga 1: UTA Arad – CFR Cluj 0-1, în etapa a 10-a. Chipciu a marcat unicul gol al meciului (Video)

Publicat: 26 sept. 2021, 23:04, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CFR Cluj s-a impus, în deplasare, cu 1-0, în fața formației UTA Arad, duminică seară, în etapa a 10-a a Ligii 1. Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 27, de Alexandru Chipciu. Acesta a înscris cu un șut din voleu, din întoarcere.

Gazdele au replicat cu cinci minute înainte de pauză, când Hora a trimis peste poartă. UTA început tare repriza secundă, iar în minutul 50 Isac l-a pus la încercare pe Bălgrădean, cu un șut de la 29 de metri. Același Isac a șutat puțin pe lângă poartă, în minutul 55. Hora și-a încercat și el norocul în minutul 62, când a șutat peste poartă. Antal a fost și el aproape de gol, în minutul 84.

În prelungirile partide, Hora a centrat, Mercioiu a reluat cu capul iar mingea s-a dus în bară. Faza a continuat, iar Antal a șutat peste poartă.

Au evoluat echipele

UTA Arad: Fl. Iacob – Vukcevic (Mercioiu ’90), Erico, Benga, Baravykas – Passaglia (Antal ’63), Batha – Ubbink, Miculescu (Isac ’46), Roger – I. Hora. Antrenor: Laszlo Balint

CFR Cluj: Bălgrădean – Cr. Manea, A. Burcă, Bouhenna, Camora – Culio (Cestor ’86), Bordeianu, A. Păun (Ştefan ’76) – Petrila (Gîdea ’86), V. Costache (Boateng ’65), Chipciu. Antrenor: Dan Petrescu

CFR Cluj ocupă primul loc în clasamentul Ligii I, cu 27 de puncte, în timp ce UTA e pe 7, cu 16 puncte.