Liga 1: UTA Arad – Rapid 2-2, în etapa a opta. Giuleștenii au scăpat victoria printre degete (Video)

Publicat: 10 sept. 2021, 23:31, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Liga 1: UTA Arad - Rapid 2-2, în etapa a opta. Giuleștenii au scăpat victoria printre degete (Video)

Rapid a remizat, scor 2-2, cu UTA Arad, după ce a condus cu 2-0 până în minutul 82 al meciului disputat în cadrul etapei a opta a Ligii I.

Rapid a deschis scorul în minutul 16, prin Albu, care a marcat cu o lovitură de cap, în urma unei lovituri de colț. Giuleștenii au majorat diferența de pe tabelă după doar cinci minute.

Același Albu a centrat, iar Vorobjovas a deviat nefericit în propria poartă. Până la pauză, Carnat a șutat din unghi, însă mingea a trecut pe lângă poartă.

După pauză, UTA a fost echipa care și-a creat cele mai multe ocazii.Finalul partidei a fost incandescent.

În minutul 82, Hora a redus din diferență, după ce a transformat o lovitură de pedeapsă. Trei minute mai târziu, arădenii au dat lovitura pe teren propriu. Roger a centrat, iar Antal a marcat pentru 2-2, cu un șut din careul de șase metri.

Într-un clasament provizoriu, Rapid ocupă locul secund în Liga I, cu 17 puncte, iar UTA este pe 3, cu 15 puncte.

UTA Arad: Fl. Iacob – Vukcevic (Tomozei ’66), Erico, Benga, Shliakov – Passaglia (Hora ’46), Vorobjovas – Ubbinik, Miculescu, Roger – Dangubic (Antal ’70). Antrenor: Laszlo Balint

Rapid: H. Moldovan – Goge (Moise ’74), Săpunaru, Dandea, J. Morais – Carnat, Al. Albu, Crepulja, Sefer (Pănoiu  ’63)- Ad. Bălan, Hlistei. Antrenor: Mihai Iosif