Liga I: CFR Cluj – FCSB 4-1. Echipa ardeleană, lider autoritar în campionat (Video)

Publicat: 29 aug. 2021, 23:11, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CFR Cluj a învins-o pe FCSB, scor 4-1, duminică seară, într-un meci din cadrul etapei a șaptea a Ligii I. În urma victoriei, CFR Cluj este lider autoritar și are cu 12 puncte mai mult decât FCSB.

Oaspeții au început bine partida din Gruia, iar Vinicius l-a pus la încercare pe Bălgrădean, cu o lovitură de cap. Mingea a ocolit însă vinclul porții.

Gazdele au replicat în minutul 19 prin Alibec, care a șutat din afara careului, dar Vlad a reținut.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 30 după ce Vinicius a respins o centrare până la Omrani, iar atacantul francez a marcat cu un șut din voleu.

Cu trei minute înainte de pauză, FCSB a cerut penalty după un duel dintre Oaidă și Omrani.

După pauză, Sigurjonsson a dus scorul la 2-0, în minutul 56. Manea a centrat, Vlad a boxat greșit până la internaționalul islandez, care a înscris cu o lovitură de cap.

Denis Alibec a ieșit la rampă în minutul 67. Atacantul adus de Șumudică, la CFR Cluj, i-a centrat perfect lui Deac, iar acesta l-a învins pe Vlad cu un șut din afara careului, pentru 3-0.

Campioana en-titre nu s-a oprit aici. În minutul 72, ardelenii au primit penalty, în urma unui contact între Petrila și Vlad. Alibec a transformat lovitura de pedeapsă.

În prelungiri, Ianis Stoica a marcat golul de oanoare al vicecampioanei.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj conduce detașat în clasamentul Ligii I, cu 21 de puncte, urmată de Rapid, cu 16 puncte. De partea cealaltă, FCSB ocupă poziția a șaptea, cu 9 puncte.

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Bouhenna, Graovac, Camora – Deac (Fofana ’85), Rodriguez, Sigurjonsson (Itu ’78) – Omrani (Costache ’78), Alibec (Debeljuh ’78), Petrila (Gîdea ’87). Antrenor Ovidiu Ceclan;

FCSB: Vlad – V. Creţu (Haruţ ’74), Vinicius, I. Cristea, Radunovici (Şerban ’60) – Olaru, Ov. Popescu (Petrila ’60), Oaidă – Cordea (I. Stoica ’75), Tănase (Mamut ’60), Oct. Popescu. Antrenor Edward Iordănescu.