Listele PNL pe județe cu candidați pentru Camera Deputaților și Senat la alegerile din 6 decembrie

Partidul Național Liberal are speranțe mari la alegerile din 6 decembrie, fiind cotat drept partidul care va câștiga alegerile. Aceasta înseamnă că mulți dintre cei aflați pe listele de candidaturi depuse vor ajunge în Parlament.

Am centralizat pe județe listele depuse de PNL pentru Camera Deputaților și Senat așa cum au fost depuse oficial.

Județul Alba

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Roman Florin-Claudiu1Bumb Sorin-Ioan
2Olar Corneliu2Răcuci Claudiu-Vasile
3Ignat Ion-Alin-Dan3Albani-Rocchetti Simone
4Bogdan Adrian4Mocan Maria-Mirela
5Arion Florin  
6Mureșan Teodora-Codruța  
7Brătean Ioan-Dan  

Județul Arad

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Glad Aurel Varga1Ioan Cristina
2Sergiu Bîlcea2Mihai Pasca
3Lazar Faur3Irina Lazăr-Onescu
4Patricia Dinga4Doru Sinaci
5Bulbuc Ionel5Corina Crisan
6Garofita Popa  
7Ioan Ulici  
8Boca Bogdan-Vlad  
9Daniela Jurca  

Județul Argeș

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Miuțescu Gheorghe Adrian1Bica Dănuț
2Constantin Daniel2Irimia Tiberiu
3David Bogdan Angelin3Postelnicescu Marius Dorel
4Stan Ana4Marinescu Mădălin
5Sandu Adrian5Murguleț Liliana
6Alecsei Gheorghe6Pîrva Radu
7Tase Adrian
8Tofan Gelu  
9Ducu Cătălin  
10Stanciu Alexandrina  
11Alexandrescu Mihai  
12Damaschin Adina  

Județul Bacău

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Fechet Mircea1Fenechiu Cătălin-Daniel
2Ilie Viorel2Luchian Dragoș
3Ciofu Catalina3Urban Violeta
4Hărătău Elena4Grițcu Gabriel
5Năstasă Claudiu-Constantin5Pașcu-Apăvăloaie Elena
6Miroșeanu Liviu6Stoican Iulian Vasile
7Țarălungă Gabriela  
8Miclăuș Daniel  
9Iordache Ioana-Maria  
10Năstase Maria-Raluca  
11Bîrzu Ilie  
12Cucu Eusebiu  
13Banu Mihai-Răzvan  

Județul Bihor

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Căuș Vasile-Aurel1Carp Gheorghe
2Kiss Janos2Hatos Adrian
3Cupșa Ioan3Moș Patricia Simina-Arina
4Cherecheș Florica4Gal Călin-Grațian
5Buzlea Cristian-Marin5Popa Gabriel Cătălin
6Avrigeanu Ionel6Bolojan Ilie-Gavril
7Mălan Mircea  
8Balaj Gheorghe Iulian  
9Șchiop Ancuța Florina  
10Sferle Mihai-Florin  
11Mărcuș Ioan  
12Birta Florin Alin  

Județul Bistrița Năsăud

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Sighiartău Robert Ionatan1Florean Ovidiu Iosif
2Morar Diana Olivia2Legendi Ioana-Daciana
3Urîte Florin-Radu3Someșan Ioan
4Timbușiu Nicolae-Iulian4Dedean-Bortăș Ioan
5Linul Robert-Gheorghe  
6Urdă Viorel  
7Rus Dorin-Octavian  

Județul Botoșani

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Șoptică Costel1Achiței Vasile Cristian
2Oloeriu Dan2Iliuță Viorel
3Roman Constantin Cristian3Adăscăliței Monica
4Grigoraș Radu4Cilibiu Eusebiu Laurențiu
5Holca Agnes Mihaela5Lebădă Radu
6Răileanu Monica  
7Borfotină Ionel Lucian  
8Maxim Ovidiu Constantin  

Județul Brașov

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Banciu Ionuț-Sorin1Veștea Mihail
2Andronache Gabriel2Sterpu Ciprian
3Flucuș Dumitru3Neculoiu Marius
4Vecerdi Cristina-Agnes4Cojocea Roxana
5Nan Cătălin-Viorel5Mihai Nicolae-Cătălin
6Paul Radu-Valentin6Mihăilescu Ioana Anca
7Ilași Alexandru-Mihai  
8Grusea Mioara-Nicoleta  
9Bărbătei Maria Laura  
10Maria Andreea  
11Ciovocă Octavian-Eugen  
12Năstase Bogdan-Florin  

Județul Brăila

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Popa Alexandru1Bucălău Alexandru
2Varga Vasile2Bașno Alexandru-Vlăduț
3Ioniță Antoneta3Bracaciu Radian
4Luntraru Marilena-Emilia4Bucur Claudia-Raluca
5Mangiurea Valentin  
6Alexandru Ionel  
7Cadîr Daniela  

Județul Buzău

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Avrămescu Gabriel-Ioan1Pufu Vlad-Mircea
2Benchescu Claudia2Holban Viorel
3Posea Mircea-Ciprian3Epuran Amalia
4Firon Gheorghe4Ștefu Viorel
5Năstase Ion-Florin5Dobre Vasile
6Cercel Ionuț  
7Georgescu Gabriela  
8Zoican Adrian  
9Banu Laurențiu-Gabriel  

Județul Caraș Severin

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Marșalic Jaro Norbert1Marcel Ion Vela
2Rujan Dumitru2Rădoi Ovidiu
3Chisăliță Ion3Fetea Cornelia Maria
4Lungu Magda-Florentina4Borchescu Pavel
5Quint Felicia  
6Coșei Doru Sorin  
7Filimon Brian  

Județul Călărași

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Florian Emil Dumitru1Ciprian Pandrea
2Alin Dragulin2 

Județul Cluj

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Moisin Radu Marian1Oros Adrian Nechita
2Sărmaș Ioan Sabin2Moroșan Mircea
3Moldovan Sorin Dan3Rațiu Radu Florin
4Burciu Cristina4Forna Maria
5Cîmpean Ovidiu Vasile5Pușcă Mircea Valer
6Coraian Zoltan Csaba6Sabo Marius Călin
7Marc Marinela  
8Vaman Vasile  
9Vaida Ovidiu  
10Molhem Mohammad-Bashar  
11Moga Sebastian Iacob  
12Rusu Ionuț  
13Steopan Florin  

Județul Constanța

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Bogdan Huțucă1Septimiu Bourceanu
2Mircea Banias2George Niculescu
3Marian Crușoveanu3Dana Dina
4Bogdan Bola4Mariana Mitra
5Sorin Mihai5Alexandru Bobe
6Mihnea Drumea6Bogdan Drugă
7Adriana Campeanu7Marius Ion Sponoche
8Mihaela Scrieciu  
9Dorin Opreanu  
10Andrei Dimancea  
11Cristian Zahariuc  
12Dănuț Constantin Pață  
13Luchian Nichita  
14Elena Carmen Bratu  

Județul Covasna

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Floroian Stelian Olimpiu1Leaua Jănel
2Muntean Felicia-Maria2Băila Anca-Maria
3Popica Silviu3Opaiț Codruț
4Bucur Viorica-Maria4Deaconu Ion
5Farkas Ambrus-Mihai  
6Bularca Radu-Lucian  

Județul Dâmbovița

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Plăiașu Gabriel1Guran Virgil
2Balint Ioan-Liviu2Ion Sorin
3Grozavu Ion-Gabriel3Grigorescu Silviu Aurelian
4Mocanu Adrian4Sima Cristina
5Ionescu Lavinia-Roxana5Vîrjoghe Maria
6Mihalache Valentin  
7Duțu George  
8Preda Ionuț Adrian  
9Dragotă-Zamfir Ana Maria  

Județul Dolj

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Stoica Ștefan-Bucur1Ciucă Nicolae
2Giugea Nicolae2Oprea Mario-Ovidiu
3Stroe Ionuț-Marian3Păsculescu Veta
4Gioancă Eugen4Gîdăr Alexandru
5Căplea Doru5Spulbăr Cristi-Marcel
6Drîgnei Daniel6Jianu Mihaela-Roxana
7Marcinschi-Moanță Adriana-Lorena  
8Călin Cosmin-Petruț  
9Sirop Flavius-Adrian  
10Corâțu Cosmin Ion  
11Zaharie Oana Lavinia  
12Gătejescu Alexandru-Florian  
13Motoi Nichi-Silviu  

Județul Galați

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Stângă George Cătălin1Scarlat George
2Atanasiu Onuț Valeriu2Zamfir Constantin
3Șerban Alexandru Gabriel3Lepădatu Lenuța
4Costache Andra Mihaela4Costea Tudorel
5Manoliu Codruț Tiberiu5Niculescu Emilia
6Vreme Daniela Simona6Lupu Luciana
7Dănăilă Sorin  
8Mocanu Georgia Cornelia  
9Gătej Mărioara Artemis  
10Iosif Iulian  
11Brînzan Gina  
12Culeașcă Mihaela  
 13Chiriac Maria-Alis  

Județul Giurgiu

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Ioan Alexandru Andrei1Toma-Florin Petcu
2Maria Gabriela Horga2Ionel Muscalu
3Alina Meclea3Nicoleta Turcu
4Alexandru George Popescu4 
5Robert Andrei Costache  

Județul Gorj

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Vîlceanu Dan1Iordache Ion
2Pecingină Gheorghe2Filip Robert-Dorin
3Popescu Iulian3Obrocea Aura-Berta
4Șuță Denisa-Zenobia4Dumitrescu Constantin
5Fumărel Ion-Dinel  
6Iovan Sorin-Ioan  
7Răduțoiu Robert-Alexandru  

Județul Harghita

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Buzilă Victor Sebastian1Dobrean Teodor Constantin
2Țepeluș Marius2Vodă Bodgan
3Apostol George3Pop Daniela-Lenuța
4Lazăr Costel-Cristian4Nistor Csilla
5Izsak Alina  
6Stan Nicolae  
7Moldovan Gabriel-Marian  

Județul Hunedoara

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Stănescu Vetuța1Potecă Vasilică
2Heiuș Lucian-Ovidiu2Muntean Lucica Dina
3Furdui Ovidiu-Ilie3Petrui Ioan Dorin
4Visirin Florina-Doris4Rovinar Mircea-Ion
5Lăutaru Vlad-Alexandru5Lupu Anca-Claudia
6Petresc-Cohiltir Dorin  
7Olărașu Cosmin-Alin  
8Cristea Ioan  

Județul Ialomița

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Barcari Luminița1Chioveanu Robert-Viorel
2Găină Mihăiță2Cartinoiu Gheorghe
3Răceanu Gabriel3Racovițeanu Mihaela
4Cristea Nicu4Merlea Sile-Adrian
5Ioniță Gabriel  
6Mitrea Traian  

Județul Iași

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Muraru Iulian-Alexandru1Scântei Laura-Iuliana
2Năcuță Sorin2Brătescu Liviu
3Kocsis-Cristea Alexandru3Cazacu Ștefan-Andrei
4Bulgaru Liviu-Gabriel4Boz Petru-Eduard
5Rusu Petrică-Lucian5Bodoașcă Mihai-Claudiu
6Minea Marius-Dănuț6Lupu Magdalena
7Lupu Constantin-Codrin7Dorin Mihai
8Dănilă Georgiana-Ioana  
9Ursache Ștefan  
10Rîpanu Marius-Ionuț  
11Paladi Ina  
12Lucaci Eugenia-Cornelia  
13Cabalău Marian  
14Calance Alexandru-Bogdan  
15Olaru Georgeana-Lăcrămioara  

Județul Ilfov

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Daniel-Andrei Gheorghe1Nicoleta Pauliuc
2George Tuță2 

Județul Maramureș

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Bota Ioan Călin1Niculescu Țâgârlaș Cristian Augustin
2Alexe Florin-Alexandru2Turcsin Ioan
3Ciceu Felician3Hendea-Costin Anca Minodora
4Onița Ivașcu Maria-Daniela4Lazar Doru Alexandru
5Alb Vasile Dorinel5Brezoczki Valeria
6Lese Mitru  
7Maties Ioan  
8Petrut Vladimir  
9Ștețco Gabriel Bogdan  

Județul Mehedinți

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Popescu Virgil-Daniel1Firu Stela
2Mărculescu Dumitru2Cîrjan Daniel-Olimpiu
3Udriște Iuliu-Alin3Manțog Valeriu-Ștefan
4Marcoci Alexandru4Degeratu Silvius-Gogu
5Șurcă Daniela  
6Țigănele Marius-Sorin  

Județul Mureș

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Molnar Ervin1Chirteș Ioan-Cristian
2Toncean Sebastian-Gabriel2Benedek Theodora-Mariana-Nicoleta
3Gyorgy Alexandru3Ilieș Ovidiu-Tudor
4Șanta Simona-Elena4Șarlea Horea-Arthur
5Mariș Mircea5Butiulca Cosmin-Rareș
6Iacob Emilia-Meda6Cengher Ionuț-Ovidiu
7Drăghici Mihai-Valentin  
8Oltean Mădălina-Virginia  
9Pop Camelia  
10Mărginean Marius-Ioan  

Județul Neamț

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Mugur Cozmanciuc1Eugen Tapu-Nazare
2Laurentiu Leoreanu2Constantin Teodorescu
3Mara Calista3Elena Preda
4Bogdan Buhusanu4Vasile Panaite
5Daniel Vasiliu5Neculai Ivanov
6Adrian Alui Gheorghe  
7Dan Oniciuc  
8Ciprian Mereuta  
9Adrian Jucan  
10Vlad Diaconu  

Județul Olt

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Gigel Sorinel Știrbu1Liviu Dumitru Voiculescu
2Ana Maria Ciaușu2Gheorghe Alin Sorin Ciucu
3Gabriel Stanciu3Ion Voicu
4Alexandru Mihai Cacoveanu4Miruna Elisabeta Vulcănescu
5Marian Viorel Anghel5Adrian Mulțescu
6Paulică Munteanu  
7Marian Viorel Tudorică  
8Cristian Constantin Pavel  

Județul Prahova

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Cătălin Predoiu1Roberta Anastase
2George Ionescu2Alexandru Nazare
3Mircea Roșca3 
4Răzvan Prișcă4 
5Adrian Dupu5 

Județul Satu-Mare

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Cozma Adrian Felician1Duma Ovidiu Marius
2Savu Ioan2Albu Adrian
3Kira Beniamin3Nicoară Romeo Florin
4Urs Beniamin4Kichel Nicoleta Anamaria
5Blidar Ileana  
6Ghilea Gheorghe Sorin  
7Silaghi Sergiu  

Județul Sălaj

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Bode Lucian Nicolae1Ilea George Bogdan
2Bulgarean Gheorghe Vasile2Chereches Dan Nicu
3Lipo Angela Maria3Crisan Mariana Dana
4Iepure Traian Gheorghe4Ciortea Flaviu Corneliu
5Deak Robert Edwin  
6Pop Cristian Adrian  

Județul Sibiu

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Turcan Raluca1Neagu Nicolae
2Thellmann Christine2Vasiu Vlad-Alexandru
3Șovăială Constantin3Răulea Marcela-Maria
4Pop Răzvan-Codruț4Cărăbulea Camelia
5Macarie Cornel-Alin5Fețeanu Gigi-Dănuț
6Man Otilia  
7Deaconescu Ioana-Daniela  
8Totan Contantin-Ioan  

Județul Suceava

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Balan Ioan1Cadariu Constantin-Daniel
2Fădor Angelica2Culipei Laura-Cătălina
3Gheorghiu Bogdan3Pentiuc Radu-Dumitru
4Mihalescul Dumitru4Plăcintă Tudor
5Seredenciuc Viorel5Mocrei Leonard-Cristian
6Puiu Gelu6Barbă Niculai
7Hrițcu Ovidiu-Paul  
8Salup-Rusu Alexandru-Marian  
9Scripcariu Florentina-Manuela  
10Vițega Narcisa-Amedeia  
11Luca Cornelia-Olimpia  
12Rîpan Marius Vasile  
13Crețu Silviu-Cristinel  

Județul Teleorman

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Barbu Costel1Pîrvulescu Eugen
2Calotă Florică Ică2Ducan Doru Valentin
3Stoian Maria3Fedeleș Oana Raluca
4Gogan Cornel4Cocu Bogdan Ciprian
5Titirișcă Florin  
6Țole Marin  
7Lovin Mihai Silviu  

Județul Timiș

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Pirtea Marilen Gabriel1Gorghiu Alina Ștefania
2Ardelean Ben-Oni2Gaița Ionuț Sorinel
3Șandru Cosmin3Bojin Mihăiță
4Chira Claudiu-Martin4Ciurlea Sorina-Alexandra
5Bogdan Ciprian5Sarmeș Dan-Ion
6Supuran Sorin6Schedan Doina
7Samoilă Elena  
8Lupulescu Samuel  
9Balaș Nelu  
10Cocean Liviu Marius  
11Mariș Daniela-Mirela  
12Grigorie Toni-Alexandru  

Județul Tulcea

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1George Șișcu1Alexandru Cristian Iordan
2Michael Gudu2Gheorghe Țilincă
3Doina Săcui3Claudia Alina Frandeș
4Bodgan Vasilescu4Nicolae Florin Bibu
5Alina Iancu  
6Camelia Maria Procop  

Județul Vaslui

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Nelu Tătaru1Bîca Iulian Mihai
2Tudor Polak2Mihaela Nacu
3Radu Bobârnat3Veziteu Gheorghe
4Daniel Onofrei4Ardeleanu Mihai
5Carmen Bularda5Roșca Marian
6Andrei Năforniță  
7Cătălina Popa  
8Pălăduță Louis-Iulian  
9Crețescu Valentin  

Județul Vâlcea

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Buican Cristian1Banu Claudia
2Cazan Laurențiu2Popescu Victor
3Stănculescu Victor3Ioniță Gheorghe
4Simion Aurel4Sararu Dan Catalin
5Poenaru Mircea  
6Pardut Alexandru  
7Folea Gheorghe  
8Preda Mihai  

Județul Vrancea

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Ștefan Ion1Ioan Raluca-Gabriela
2Dancă Ionel2Lambrino Eduard
3Tănase Neculai3Nedelcu Florin
4Bostan Liviu4Drăgușanu Eugenia
5Marchitan Daniela-Gabriela  
6Colev George Adrian  
7Tufaru Andy Florin  

Municipiul București

Camera DeputatilorSenat
Numar pe listaNume prenume candidatNumar pe listaNume prenume candidat
1Orban Ludovic1Cîțu Florin-Vasile
2Alexandru Victoria-Violeta2Cîmpeanu Sorin-Mihai
3Trăilă Cristina3Anisie Monica Cristina
4Tănase Antonel4Dobrovie Matei Adrian
5Burduja Sebastian Ioan5Popescu Ligia
6Băcanu Cristian Tudor6Tănase Viorel
7Popescu Pavel7Ivan Florin Cătălin
8Mareș Mara8Meran Dan Ștefan
9Nicolescu Daniela9Tudoroiu Lucrețiu
10Grigorescu Iuliana-Cristina10Tilea maria
11Tiniche Bogdan11Grumaz Alexandru
12Moraru Liviu Alexandru12Dumitru Ciprian Constantin
13Vijulie Florentina-Violeta13Farkaș Ortansa Andreea
14Curmei Cătălin14Plaveti Dan
15Pascu Cristian15Badiu Cristian
16Georgescu Adriana Mihaela16Băluță Aurelian Virgil
17Dumitriu Cristian Panait17Gheorghiu Petre
18De Mezzo Mario
19Nițu Cătălin  
20Prodesu Mihaela  
21Pușcaș Ionel  
22Croitoru Ion  
23Prună Tudorel  
24Brătianu Răzvan  
25Baloc Adriana Ioana  
26Friedmansku Laurentiu Mircea  
27Copaci Alin  
28Dumitriu Monica-Loredana  
29Ulmeanu Florin  
30Paveliu Cornel Mugurel  
31Lazăr Rareș  
32Suciu Alexandru  
33Reprez. S2  
34Heimann Michale  
35Gheorghe Paul  
36Grecia Bogdan  
37Gorunescu Silviu  
 38Pârjol Laurențiu  

Mai multe articole...

Cele mai citite articole