Manchester City şi Liverpool, cu un pas în semifinalele Ligii Campionilor. Rezultatele înregistrate marți seară

Publicat: 06 apr. 2022, 00:24, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Echipele engleze Manchester City şi Liverpool au câștigat meciurile pe care le-au disputat, marţi, în turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Manchester City s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 1-0, în faţa echipei spaniole Atletico Madrid.

Unicul gol al meciului a fost marcat de De Bruyne, în minutul 70. Partida de pe Emirates Stadium a fost arbitrată de o brigadă din România, cu Istvan Kovacs la centru.

Au evoluat formaţiile:

City: Ederson – Cancelo, Stones, Laporte, Ake – De Bruyne, Rodri, Gundogan (Grealish ’68) – Mahrez (Foden ’68), B. Silva, Sterling (Gabriel Jesus ’68). Antrenor Pepe Guardiola;

Atletico: Oblak – Vrsaljko, Savici, Felipe, Reinildo, Lodi – Llorente (Cunha ’60), Kondogbia, Koke (De Paul ’60) – Griezmann (Correa ’60), Joao Felix (Lemar ’81). Antrenor Diego Siemone.

Liverpool a învins-o, la Lisabona, pe Benfica, scor 3-1.

Golurile au fost marcate de Nunez (49), respective de Konate (17), Sadio Mane (35) și Luis Diaz (87).

Benfica: Vlachodimos – Gilberto, Otamendi, Vertonghen, Grimaldo – Everton (Iaremciuk ’82), Weigl, Taarabt (Meite ’70), Silva – Nunez, Ramos (Mario ’86). Antrenor  Nelson Verissimo;

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold (Gomez ’89), Konate, Van Dijk, Robertson – Keita (Milner ’89), Fabinho, Thiago (Henderson 61) – Salah (Digo Jota ’61), Mane (Firmino ’61), Diaz. Antrenor Jurgen Klopp.

Partidele retur vor avea loc la 13 aprilie. Miercuri, de la ora 22.00, sunt programate meciurile Chelsea – Real Madrid şi Villarreal – Bayern Munchen. Manşa a doua a acestor jocuri este programată la 12 aprilie.