Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, deși a plecat din poziţia a 14-a a grilei de start din cauza unei penalizări

Publicat: 28 aug. 2022, 20:22, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Max Verstappen (Red Bu,ll), deţinătorul titlului şi lider al clasamentului piloţilor a câştigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, deşi olandezul a plecat de pe locul 14 al grilei de start.

Acesta a fost urmat pe podium de coechipierul său mexican Sergio Perez şi de spaniolul Carlos Sainz Jr (Ferrari), plecat din pole position. Verstappen a fost cronometrat în 1 h 25 min 52 sec 894/1000. Olandezul reuşise cel mai bun timp din calificări dar a plecat din poziţia a 14-a, fiind penalizat pentru schimbarea unor piese mecanice dincolo de cotele autorizate. Charles Leclerc a fost penalizat la rândul său şi a plecat de pe poziţia a 15-a.
Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), de şapte ori campion mondial, a abandonat încă din primul tur după un acroşaj cu Fernando Alonso. Următoarea etapă, MP al Olandei, va avea loc la sfârşitul săptămânii viitoare la Zandvoort.