Max Verstappen, noul campion mondial de Formula 1. Olandezul l-a depășit pe Lewis Hamilton, în ultimul tur

Publicat: 12 dec. 2021, 19:28, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Max Verstappen

Pilotul Max Verstappen (Red Bull), în vârstă de 24 de ani, a cucerit primul său titlu de campion mondial la Formula 1. Olandezul l-a învins pe rivalul său Lewis Hamilton (Mercedes) în ultimul tur al ultimului Grand Prix al sezonului, duminică la Abu Dhabi, informează AFP, citată de Agerpres.

Verstappen aterminat cursa pe circuitul din Yas Marina, de 306,183 km, cu timpul de 1h 30 min. 17 sec. 345/1000 (medie orară: 203,468 km). Acesta a fost urmat la 2 sec. 256/1000 de Lewis Hamilton, în timp ce spaniolul Carlos Sainz Jr (Ferrari) a completat podiumul, la 5 sec. 173/1000.

Înaintea ultimei etape, cei doi rivali s-au aflat la egalitate de puncte (369,5 fiecare) – situaţie nemaiîntâlnită decât o singură dată în istorie, în 1974. Hamilton a fost aproape de titlu până în ultimul tur. O ieşire în decor a canadianului Nicholas Latifi (Williams), cu cinci tururi înainte de sosire, a schimbat însă datele problemei.

În timp ce monopostul lui Latifi era degajat de pe pistă, cursa a fost plasată sub drapel galben şi în momentul în care comisarii de cursă au reluat startul, Hamilton şi Verstappen s-au aflat roată lângă roată.

Verstappen l-a depăşit pe Hamilton în virajul al cincilea şi, după un duel roată la toată, a câştigat cursa şi primul lui titlu mondial. Mercedes a devenit campioană mondială la constructori a opta oară consecutiv, iar Red Bull a terminat pe locul 2.

Clasamentul oficial al MP de la Abu Dhabi, ultima etpă a Campionatului Mondial de Formula 1: