Max Verstappen, tot mai aproape să câștige un nou campionat mondial de Formula 1

Publicat: 04 sept. 2022, 23:20, de Vlad Ciotoran, în SPORT

Max Verstappen (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al Olandei, care a avut loc duminică pe circuitul de la Zandvoort. Pilotul olandez a obţinut a zecea sa victorie în actuala ediţie a Campionatului Mondial de Formula 1.

Plecat din pole position, Verstappen a câștigat cursa cu un avans de 4,071 în faţa britanicului George Russell (Mercedes), ocupantul locului secund. Podiumul a fost completat de monegascul Charles Leclerc (Ferrari), la 10,929 sec.

Verstappen este lider al clasamentului general, cu 310 puncte, urmat de Charles Leclerc (Ferrari) şi de mexicanul Sergio Perez (Red Bull), ambii cu câte 201 puncte.

Următoarea etapă a sezonului, Marele Premiu al Italiei, se va desfăşura pe 11 septembrie, la Monza.