Formula 1. Mercedes a cucerit al șaptelea titlu consecutiv de campioană mondială al Marelui Circ

Publicat: 01 nov. 2020, 17:12, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Mercedes campioană mondială Formula 1 2020

Echipa Mercedes a câștigat pentru a șaptea oară consecutiv titlul de campionă mondială a constructorilor din Formula 1, după ce Lewis Hamilton s-a impus, duminică, în Italia.

Nici o surpriză în Marele Premiu de Formula 1 al regiunii Emilia Romagna. Pilotul britanic Lewis Hamilton a câștigat, duminică, pe circuitul de la Imola (Italia).

Totodată, echipa sa, Mercedes, a cucerit al şaptelea titlu consecutiv de campioană mondială la constructori, ceea ce reprezintă un record pentru Formula 1. Mercedes a depăşit performanţa realizată de Ferrari. Scuderia italiană câștigase titlul mondial al constructorilor în şase sezoane consecutive, între 1999 şi 2004.

Plecat de pe poziția secundă de pe grila de start, Hamilton a obținut a 93-a victorie din carieră. A preluat conducerea din turul 19. Pe locul secund is0a clasat  Valtteri Bottas (Mercedes), în timp ce pe poziția a treia a încheiat Daniel Ricciardo (Renault)