Mesajul lui Boris Johnson după finala Euro-2020: Un rezultat dureros, dar jucătorii englezi au evoluat ca nişte eroi

Publicat: 12 iul. 2021, 12:15, de Mădălina Bălăceanu, în Internațional , ? cititori
boris johnson

Premierul Marii Britanii, Boris Johnson, care s-a aflat în tribunele Stadionul Wembley la finala Euro-2020, a transmis un mesaj de încurajare jucătorilor englezi, care au fost învinşi de Italia.

„Acesta a fost un rezultat dureros pentru finalul Euro-2020, dar Gareth Southgate şi echipa Angliei au jucat ca nişte eroi. Au făcut naţiunea mândră şi merită un mare credit”, a scris Johnson, pe reţelele de socializare.

Reprezentativa Italiei a câştigat, duminică seară, pe Stadionul Wembley din Londra, Campionatul European de fotbal, învingând în finală Anglia, scor 4-3 în urma loviturilor de departajare. Pentru Italia este al doilea trofeu continental, după cel obţinut în 1968.

Pentru englezi a deschis scorul Luke Shaw, în minutul 2. Este cel mai rapid gol înscris vreodată într-o finală de Euro.

Italienii au egalat prin Bonucci, în minutul 67. Bonucci este cel mai în vârstă jucător care a înscris într-o finală de Euro (34 de ani, 71 de zile), conform News.ro.

La finalul prelungirilor, s-a trecut la loviturile de departajare, scorul fiind 1-1.

La loviturile de departajare, pentru Italia au marcat Berardi, Bonucci şi Bernardeschi. Au ratat Belotti şi Jorginho.

Pentru Anglia au marcat Kane şi Maguire. Au ratat Rashford, Sancho şi Saka.