Miguel Oliveira a câştigat Marele Premiu al Thailandei la MotoGP

Publicat: 02 oct. 2022, 19:10, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Pilotul portughez Miguel Oliveira (KTM) a câştigat Marele Premiu al Thailandei la MotoGP, desfăşurată duminică.

Din cauza ploii care s-a abătut asupra circuitului de la Buriram startul cursei a fost amânat cu aproximativ o oră.

Miguel Oliveira a trecut primul linia de sosire cu timpul de 41 min 44 sec 503/1000 la capătul celor 26 de tururi de pistă (118,4 km). Pe locul secund s-a clasat cu 730/1000,britanicul Jack Miller, iar podiumul a fost completat de italianul Francesco Bagnaia..

Liderul Campionatului Mondial de MotoGP, francezul Fabio Quartararo (Yamaha) s-a clasat abia pe locul 17 în Thailanda. Astfel, Francesco Bagnaia s-a apropiat la doar două puncte în clasamentul general, înaintea ultimelor trei Grand Prix-uri din acest sezon.