UPDATE Miniștrii Cabinetului Ciucă intră în comisiile de specialitate. Calendarul audierilor și avizele primite

Miniştrii propuşi să facă parte din Cabinetul Nicolae Ciucă sunt audiaţi miercuri în comisiile parlamentare de specialitate, începând cu ora 10.

Conform prevederilor regulamentare, fiecare candidat pentru funcţia de ministru va fi audiat, în şedinţă comună, de către comisiile permanente ale celor două Camere al căror obiect de activitate corespunde sferei de competenţă a viitorului ministru.

În urma audierii, comisiile vor întocmi un aviz comun consultativ, motivat.

Premierul desemnat Nicolae Ciucă a depus marţi, la Parlament, lista Cabinetului PNL – PSD – UDMR şi programul de guvernare pentru care va cere votul de încredere al Legislativului.

Vezi mai jos programul integral al audierilor celor 20 de miniștri din Guvernul Ciucă:

Ora 10:00 – 10:45 – Lucian Romașcanu, ministrul Culturii (aviz favorabil)

Ora 10:00 – 10:45 – Adrian Chesnoiu, ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (aviz favorabil)

Ora 10:00 – 10:45 – Eduard Novac, ministrul Sportului (aviz favorabil)

Ora 11:00 – 11:45 – Sorin Câmpeanu/ ministrul Educației (aviz favorabil)

Ora 11:00 – 11:45 – Cseke Attila, ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (aviz favorabil)

Ora 11:00 – 11:45 – Adrian Cîciu, ministrul Finanțelor (aviz favorabil)

Ora 11:00 – 11:45 – Cătălin Predoiu, ministrul Justiției (aviz favorabil)

Ora 12:00 – 12:45 – Florin Roman, ministrul Cercetării, Inovării și Digitalizării (aviz favorabil)

Ora 12:00 – 12:45 – Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor și Infrastructurii (aviz favorabil)

Ora 12:00 – 12:45 – Dan Vîlceanu, ministrul Investițiilor și Fondurilor Europene

Ora 12:00 – 12:45 – Alexandru Rafila, ministrul Sănătății

Ora 12:45 – 13:30 – Bogdan Aurescu, ministrul Afacerilor Externe

Ora 12:45 – 13:30 – Taczos Barna, ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor

Ora 12:45 – 13:30 – Virgil Popescu, ministrul Energiei

Ora 16:30 – 17:10 – Florin Marin Spătaru – ministrul Economiei

Ora 16:30 – 17:10 – Marius Budăi, ministrul Muncii și Solidarității Sociale

Ora 16:30 – 17:10 – Lucian Bode, ministrul Afacerilor Interne

Ora 17:10 – 17:45 – Vasile Dâncu, ministrul Apărării Naționale

Ora 17:10 – 17:45 – Gabriela Firea, ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de șanse

Ora 17:10 – 17:45 – Daniel Cadariu, ministrul Antreprenoriatului și Turismului

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Ultimele articole