Mirel Rădoi și-a făcut praf jucătorii, după înfrângerea de la Pitești: „Îmi vine să mă duc să-mi iau ghetele și să intru în teren”

Publicat: 08 oct. 2022, 16:30, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Antrenorul Universității Craiova, Mirel Rădoi, și-a criticat jucătorii după înfrângerea din meciul cu FC Argeș.

Una din soluții e să renunțăm la anumiți jucători. E clar că în acest moment nu suntem suficienți din punct de vedere numeric. E foarte greu să trimiți pe cineva la echipa a doua sau să dai afară un jucător pentru că nu ai alții. Dacă nu am adus până acum, acum e greu. În iarnă vedem ce soluții avem.

Dacă să continuă așa, ca să glumim, nu cred că apuc geaca. Nu am cum să stau pe locurile 8-9 cu Universitatea Craiova. Îmi pare rău de acești suporteri.  La cum am jucat în repriza a doua, trebuia să ne huiduie toată țara. Mereu suntem supărați și de asta. «E presiune prea mare și nu putem să jucăm. Vin suporterii și ne huiduie și nu putem să jucăm».

În momentul de față îmi vine să-mi iau ghetele și să joc 10 minute. Măcar o dată cel din fața mea nu mă driblează, chiar dacă mă târăsc. Asta e atitudinea pe care o vreau. Dacă nu m-am făcut de înțeles până acum, de săptămâna asta o să mă fac. Dacă nu, să fie ei în istoria neagră a acestui club. Pentru că există și altă posibilitate.

Dacă pierdem din nou, poate vine domnul Rotaru și spune «Bă, știți ceva? Eu am 20 de milioane pierdute. Nu vreau să mai bag bani în fotbal». Eu, dacă plec acasă, stau 10 ani. Jumătate dintre ei s-ar putea să încerce să-și găsească serviciu. Pe dreptunghiul verde trebuie să-ți asum că ești bărbat. Dacă nu, te dai la o parte. Și în cazul meu la fel. Dacă nu mai pot, vine altul”, a spus Mirel Rădoi la conferința de presă.

FC Argeş a învins-o, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a 13-a a Superligii. Calcan a marcat unicul gol al meciului, în minutul 52. Din minutul 89, oaspeții au evoluat în inferioritate numerică, Papp fiind eliminat.