Nadal și-a aflat adversarul din finala Australian Open. Meci cu scandal în semifinale (Video)

Publicat: 28 ian. 2022, 15:05, de Puterea.ro, în SPORT , ? cititori

Rusul Daniil Medvedev (locul 2 ATP) l-a învins pe grecul Stefanos Tsitsipas (locul 4 ATP şi cap de serie numărul 4), scor 7-6 (7/5), 4-6, 6-4, 6-1, şi s-a calificat în finală la Australian Open.

Meciul a durat două ore şi 30 de minute. În ultimul act, rusul îl va întâlni pe spaniolul Rafael Nadal. Medvedev, 25 de ani, va juca finala la Melbourne pentru al doilea an la rând, după ce în 2021 a fost învins de Novak Djokovic.

În setul doi, rusul s-a certat cu arbitrul de scaun şi s-a plâns de comportamentul tatălui lui Tsitsipas, Apostolos.