Naţionala feminină de handbal a României a evitat rușinea. Tricolorele s-au calificat în grupele principale ale Campionatului European

Publicat: 09 nov. 2022, 22:10, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Naţionala feminină de handbal a României s-a calificat în grupele principale ale Campionatului European – EHF EURO 2022 din Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru.

Tricolorele au învins reprezentativa Macedoniei de Nord, miercuri, cu scorul de 31-23 (13-12), în Arena SC Boris Trajkovski din Skopje, în Grupa C. În precedentele două meciuri, România a pierdut cu Olanda (28-29) şi Franţa (21-35). Nord-macedonencele nu au condus niciun moment în prima repriză, dar au egalat în câteva rânduri. În minutul 21, România conducea cu trei goluri diferență, 11-8. La pauză diferenţa a fost de doar un gol.

Tricolorele au continuat evoluția bună și în repriza secundă, iar în minutul 41 s-a înregistrat pentru prima oară o diferenţă de cinci goluri, 22-17. În cele din urmă, româncele s-au impus la o diferență de opt goluri, 31-23.

Cristina Neagu a marcat 10 goluri, Sonia Seraficeanu 5, Eliza Buceschi 3, Ana Maria Tănasie 3, Crina Pintea 3, Sorina Grozav 3, Bianca Bazaliu 2, Lorena Ostase 2.