Neputință: România s-a împiedicat de Belarus! Calificarea se complică

Publicat: 12 oct. 2023, 23:43, de Cristian Matache, în SPORT , ? cititori

România a dominat toată partida cu Belarus dar nu a reușit să fructifice nicio ocazie avută. Meciul s-a jucat la Budapesta, pe o suprafață de teren care a lăsat de dorit.

România a remizat cu Belarus, scor 0-0, în runda cu numărul 7 a grupei I de calificare la EURO 2024. Meciul s-a jucat la Budapesta, fără spectatori, din cauza sancțiunilor împotriva Belarusului. Terenul stadionului Ujpest s-a prezentat lamentabil, cu multe zona fără iarbă.

România și-a propus toate cele trei puncte din această întâlnire însă calculele de acasă nu s-au adeverit pentru că atacul a lăsat de dorit în fața unei echipe limitate a Belarusului care a stat doar în apărare, cu rare ieșiri în atac.

Prima ocazie a aparținut lui Stanciu, în minutul 9, după o pasă a lui Alibec. Tricolorii au cerut şi un penalti, în minutul 17, dar arbitrul nu a acordat nimic. În minutul 54 Răzvan Marin a şutat de la distanţă dar mingea s-a dus peste poartă. În minutul 68 Stanciu a trimis pe lângă poartă. Adversarii au ieșit târziu din apărare, iar când au făcut-o l-au întins pe Moldovan, precum Kontsevoi, din minutul 86.

Următorul meci al României se joacă duminică, 15 octombrie, la Bucureşti, cu Andorra. În tribune vor fi permiși spectatori care au până în 14 ani, după ce România a fost sancționată ca urmare a incidentelor din meciul cu Kosovo.

ROMÂNIA: H. Moldovan – A. Raţiu, Drăguşin, A. Burcă, N. Bancu – R. Marin, Screciu (Olaru 77), Stanciu (Mihăilă 84) – D. Man (Moruţan 61), Alibec (I. Hagi 61), Drăguş (L. Munteanu 77). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

BELARUS: Ignatovich – Polyakov, Volkov, Politevich, Pechenin – Korzun, Ebong (Bocharov 73) – Yuzepchuk (Karpovich 73), Klimovich (Gromyka 83), Kontsevoi (Karpitski 90+1) – Morozov (Bakhar 73). SELECŢIONER: Carlos Alos Ferrer

Șansele calificării s-au mai redus pentru că nu am reușit să ne desprindem de selecționata Israelului, aflată la două puncte în spatele nostru, dar cu un meci mai puțin, e adevărat, cu liderul Elveția.

În celălalt meci din grupa I, Kosovo a învins Andorra, în deplasare, cu scorul de 3-0, după golurile marcate de Rashica (min. 26, 71) şi Zeqiri (min. 83).