Nicu Ceaușescu, fiul cel mic al lui Nicolae și Elena Ceaușescu, ar fi împlinit pe 1 septembrie vârsta de 70 de ani, dar, din păcate, în urmă 25 de ani, s-a înălțat la ceruri. Contestat de unii, dar și simpatizat de alții, Nicu Ceaușescu a avut și o activitate politică extrem de activă și interesantă, dar mai puțin cunoscută.
Însă, el a rămas și va rămâne în memoria românilor cu aceea declarație-testament de la procesul din 20 iulie 1992: „Nici în 20 de ani nu veți reuși să zugrăviți ce a construit tata”. De atunci au trecut nu 20 de ani, ci aproape 30 de ani și constatăm că a avut mare, mare dreptate.
Vizitele din SUA, China, Japonia și Zimbabwe
PUTEREA prezintă astăzi, în exclusivitate, o serie de fotografii inedite cu Nicu Ceaușescu care vor scoate la lumină și o parte mai puțin cunoscută a implicării sale în viața economică și politică a acelor vremuri.
Nicu Ceaușescu a făcut și o serie de vizite în străinătate, în state foarte puternice cum ar fi Japonia, SUA sau China, care astăzi sunt greu de realizat și de imaginat.
Una dintre cele mai importante întâlniri ale lui Nicu Ceaușescu a fost cea din SUA cu președinte Richard Nixon (FOTO 1), iar dedicația de pe fotografie nu mai lasă loc niciunui comentariu. De asemenea, Nicu Ceaușescu s-a întâlnit la sediul din New York cu secretarul general al ONU de la acea vreme, Perez de Cuellar (FOTO 2).
Dar una dintre vizitele mai puțin cunoscute în țara noastră făcute de Nicu Ceaușescu pe meleagurile americane a fost cea de la Centrul „General Atomic” de la San Diego (FOTO 3, FOTO 4), iar dedicația de pe albumul de fotografii (FOTO 5) demonstrează cât de importantă a fost prezența sa la acel centru.
Nicu Ceaușescu a avut parte de o primire de înalt nivel și în state foarte importante din lume, cum ar China (FOTO 6), Japonia (FOTO 7) sau Zimbabwe (FOTO 8).
La mare, la munte, dar și pe canal
În viața de zi cu zi, Nicu Ceaușescu a fost o persoană extrem de activă, mergea la mare (FOTO 9), la munte și chiar la fotbal (FOTO 10), dar îi plăcea foarte mult să conducă (FOTO 11). Nicu Ceaușescu a fost extrem de implicat și în lucrările Canalului Dunăre-Marea Neagră (FOTO 12).
Însă, din păcate, destinul lui s-a frânt brusc în 1996, iar mâine, 1 septembrie, când ar fi împlinit 70 de ani, rudele, prietenii și cei apropiați îl vor comemora, de la orele 12.00, la Cimitirul Ghencea civil din București.












Tot in căcat va învârtiți de 100 de ani . Acum este clar că vă mânjiți și cu căcat pe la gură, doară, doară să vă meargă bine?
Pe cine mai interesează aceasta istorie mizerabilă a comuniștilor?
Mai „Adiere de duhoare” vorbesti din boscheți? Ți-e frica sa-ti dai numele?
Nuștiu de CE? mai sunteți,, nostalgici pentru niște,, Paiațe”care au dosare CLASATE*+++Amin.?? Nu a fost un episod demn de VIAȚA ROMÂNEASCĂ!!!
Baaaa,romanii nu sunt nostalgici ,dar traind prezentul , vazand situatia in care ne-a adus acest sistem politic capitalist si democrat, incep sa regrete acele vremuri in care scolile erau gratuite,locurile de munca asigurate, ca tanar casatorit primeai o casa, cu chirie dar o primeai , acum din munca cinstita nu faci fata presiunii financiare impuse de aceste guverne de cacat alcatuite din incapabili si hoti iar viitorul copiilor este negru.