Nicușor Dan, despre posibila includere a țărilor nordice în B9. Discuții în desfășurare
Președintele Nicușor Dan a declarat joi, în cadrul unei conferințe de presă, că se poartă discuții cu privire la extinderea formatului B9, prin includerea unor țări nordice. Negocierile sunt încă în desfășurare și nu a fost luată nicio decizie finală până în prezent.
Propunerea Poloniei: extinderea B9 la B12
Șeful statului a subliniat că Finlanda, Norvegia, Suedia și Danemarca au fost deja prezente la reuniunile B9 ca invitați și că, în prezent, se evaluează oportunitatea ca unele dintre aceste țări să devină membri ai formatului.
„După cum știți și la Vilnius, în urmă cu un an, au fost invitate țările nordice. Finlanda a fost acolo, Norvegia, Suedia a fost, Danemarca a fost. Acum se pune în discuție ca o parte din aceste țări să devină parte, chiar membre ale acestui format. Sunt discuții în curs. N-ar fi profesionist să vorbesc în avans de niște discuții care nu au un rezultat predictibil în momentul de față, ci doar o intenție reciprocă de ambele părți”, a declarat Nicușor Dan.
Declarațiile președintelui României vin ca urmare a celor făcute anterior de președintele Poloniei, Karol Nawrocki. Acesta din urmă a oferit detalii despre discuțiile desfășurate la Varșovia, în timpul vizitei oficiale a lui Nicușor Dan. Liderul polonez a menționat că printre ideile discutate se numără extinderea formatului B9 la un B12, prin includerea țărilor scandinave.
„Am discutat teme legate de securitate. De trei zile, în jurul Palatului Prezidențial, au văzut steagul României, este ziua solidarității. Cei trei piloni care unesc România și Polonia sunt NATO, suntem parte a UE, avem proiecte economice comune. Suntem convinși că prezența Armatei SUA în țările noastre este în interesul nostru”, a spus Karol Nawrocki.
Relația România-Polonia, construită pe trei piloni principali
Președintele Poloniei a evidențiat că relația dintre Polonia și România se sprijină pe trei piloni principali: NATO, integrarea în Uniunea Europeană și colaborarea în proiecte economice comune.
De asemenea, el a subliniat importanța Inițiativei celor Trei Mări, care reunește peste 130 de milioane de cetățeni și joacă un rol strategic în dezvoltarea economică și în consolidarea infrastructurii regionale.
„În timpul campaniei electorale, am spus că vrem să extindem cu țările scandinave această axă la B12. Am găsit un partener în domnul Nicușor Dan. În discuțiile noastre am abordat și discuții geo-politice, dar și direcția în care se îndreaptă UE”, a precizat liderul de la Varșovia.
Potrivit lui Karol Nawrocki, relația dintre cele două țări se bazează inclusiv pe cooperarea militară.
Președintele polonez a afirmat că, simbolic, relația de prietenie dintre cele două state se reflectă prin prezența militarilor români și a contingentului polonez din România. De asemenea, el a subliniat că relațiile economice sunt pozitive, menționând că investițiile Poloniei în România au înregistrat o creștere de 3%.