Numărul cazurilor noi de Covid-19 se menține mare chiar și pentru o zi de weekend

Chiar dacă sâmbătă a fost înregistrată o scădere a numărului de noi cazuri de îmbolnăviri rata de pozitivare se menține în continuare peste 30%. Din 16.225 teste efectuate în ultimele 24 de ore, 5.554 au avut rezultat pozitiv.

Numărul de îmbolnăviri la nivelul județelor se menține crescut pentru o zi de weekend. Capitala rămâne în vârful clasamentului, cu 886 de noi cazuri de infectări în ultimele 24 de ore.

În Prahova s-au înregistrat 356 de noi cazuri de infectări, în timp ce în Brașov bilanțul arată 346 de noi cazuri.

În alte cinci județe din țară au fost înregistrate peste 200 de noi cazuri de infectări.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba9881985,2
2.Arad111911255,51
3.Argeș135652775,01
4.Bacău129481472,82
5.Bihor139381514,25
6.Bistrița-Năsăud5783463,45
7.Botoșani6103852,59
8.Brașov189643466,68
9.Brăila5633853,23
10.Buzău6490592,34
11.Caraș-Severin474392,73
12.Călărași4277713,27
13.Cluj215692136,29
14.Constanța168961967,58
15.Covasna4166563,15
16.Dâmbovița113691483,66
17.Dolj121172122,97
18.Galați10212873,18
19.Giurgiu4026232,92
20.Gorj4318281,43
21.Harghita4651271,49
22.Hunedoara87641043,72
23.Ialomița46231263,9
24.Iași199122493,24
25.Ilfov152492583,41
26.Maramureș8541872,78
27.Mehedinți3935312,98
28.Mureș119971224,00
29.Neamț9324952,1
30.Olt72851191,76
31.Prahova191223564,35
32.Satu Mare55761644,37
33.Sălaj5529453,21
34.Sibiu139822297,13
35.Suceava13075632,12
36.Teleorman5529212,6
37.Timiș189671844,75
38.Tulcea3663724,37
39.Vaslui7678872,22
40.Vâlcea80111652,85
41.Vrancea5383671,66
42.Mun. București670178866,46
43.Cazuri noi nealocate pe județe5534*-465 
 TOTAL471.5365.554 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 787 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD16
3ARGEŞ14
4BACĂU9
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI10
8BRĂILA8
9BRAŞOV19
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI9
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ10
14CONSTANŢA25
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ27
18GALAŢI31
19GIURGIU12
20GORJ8
21HARGHITA2
22HUNEDOARA11
23IALOMIŢA16
24IAŞI72
25MARAMUREŞ11
26MEHEDINŢI18
27MUREŞ16
28NEAMŢ11
29OLT14
30PRAHOVA45
31SĂLAJ7
32SATU MARE21
33SIBIU44
34SUCEAVA21
35TELEORMAN16
36TIMIŞ10
37TULCEA4
38VÂLCEA4
39VASLUI20
40VRANCEA7
41MUNICIPIUL BUCUREŞTI121
42ILFOV32
 TOTAL787

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...