O jucătoare a fost exclusă de la Wimbledon după ce a intrat în contact cu o persoană diagnosticată cu Covid-19

Publicat: 28 iun. 2021, 19:15, de Raluca I. Heroiu, în SPORT

Jucătoarea britanică Johanna Konta a fost exclusă de la Wimbledon după ce a intrat în contact cu o persoană diagnosticată cu Covid-19.

Johanna Konta este jucătoarea britanică cel mai bine clasată, ocupând locul 31 WTA.

Conform BBC, sportiva în vârstă de 30 de ani a fost nevoită să intre în izolare pentru 10 zile după ce un membru al echipei sale a fost testat pozitiv.

Aceasta ar fi trebuit să joace, marţi, în primul tur, cu sportiva cehă Katerina Siniakova, locul 64 WTA.

„Simpatiile noastre sincere sunt cu Johanna şi sperăm să o vedem pe teren cât mai curând posibil”, a scris organizatorii turneului de la Wimbledon, pe Twitter.

Grand slam-ul londonez începe, luni, la All England Club, după ce anul anul trecut competiţia nu s-a desfăşurat din cauza pandemiei de coronavirus.

Chinezoaica Yafan Wang, locul 123 WTA, o va înlocui pe jucătoarea britanică pe tabloul principal, ca lucky loser.