O jucătoare din afara Top 100 WTA a câștigat turneul de tenis de la Berlin

Jucătoarea de tenis Liudmila Samsonova (106 WTA) a câștigat duminică primul turneu din carieră în circuitul WTA, după ce, venind din calificări, a învins-o în finala de la Berlin pe elvețianca Belinda Bencic, favorită numărul 5 și ocupantă a locului 12 în clasamentul WTA.

Conform Mediafax, Samsonova (22 ani) s-a impus în 3 seturi, cu 1-6, 6-1, 6-3, după o oră și 39 de minute, revenind după un prim set în care a fost dominată categoric și în urma căruia favorita „hârtiei” părea că nu va avea probleme în a câștiga.

Jucătoarea rusă a făcut un set doi de excepție, cedând un singur joc la 5-0 și efalând situația la seturi.

În setul decisiv, Samsonova a făcut break chiar în debut, a salvat 3 mingi de rebreal la 4-3 și a închis meciul cu încă un break.

Pentru sportiva rusă este primul titlu câștigat în circuitul profesionist, ea eliminând în drumul spre câștigarea trofeului sportive mai bine clasate precum Vondrousova, Kudermetova, keys și chiar Azarenka.

Pentru performanța ei, rusoaica va fi recompensată cu 55.300 euro și 470 de puncte WTA, care o vor propulsa de luni în top 100, pentru prima dată în carieră.

Mai multe articole...

Cele mai noi articole

Explozie la Rafinăria Petromidia! S-a activat Planul Roșu de Intervenție

Azi dimineață a avut loc o explozie urmată de un incendiu la Rafinăria Petromidia din județul Constanța. Deflagrația a produs degajări mari de fum,...
dorinel-umbrarescu-antreprenor-bacau-autostrada-a-7

UMB dă în folosință tronsonul Buzău – Focșani în acest an...

Sub îndrumarea omului de afaceri Dorinel Umbrărescu, Grupul UMB se află în etapa finală a lucrărilor la tronsonul Buzău-Focșani al Autostrăzii A7, în lungime...