O țară europeană își avertizează cetățenii: păstrați bani cash pentru situații de război

Publicat: 05 mart. 2026, 22:22, de Corina Oprea, în Internațional , ? cititori
O țară europeană își avertizează cetățenii: păstrați bani cash pentru situații de război

Banca centrală din Suedia, Sveriges Riksbank, le-a recomandat cetățenilor să păstreze acasă o rezervă de numerar pentru cel puțin o săptămână. Consideră că este o măsură de precauție în cazul unor situații de criză, precum un conflict militar, un atac cibernetic sau blocaje în sistemul financiar. 

Suedia recomandă o rezervă de numerar pentru o săptămână

Potrivit instituției, fiecare persoană ar trebui să aibă disponibilă suma de aproximativ 1000 de coroane suedeze, echivalentul a circa 110 dolari, pentru a putea cumpăra alimente, medicamente sau alte produse de bază în cazul în care sistemele electronice de plată nu mai funcționează temporar.

Reprezentanții Sveriges Riksbank au explicat că menținerea mai multor metode de plată reduce riscul ca populația să rămână fără posibilitatea de a face cumpărături în situații de urgență.

Pe lângă numerar, suedezilor li se recomandă să dețină carduri de la mai multe bănci și să utilizeze serviciul local de plăți online Swish, foarte popular în Suedia.

Un sistem financiar extrem de digitalizat

Recomandarea vine în contextul în care Suedia este una dintre cele mai digitalizate economii din lume. Doar aproximativ 10% dintre plăți sunt efectuate în numerar, ceea ce face ca sistemul de plăți să fie vulnerabil în cazul unor întreruperi ale infrastructurii digitale.

Autoritățile consideră că dependența ridicată de tehnologie poate deveni o problemă în situații de criză, cum ar fi atacurile cibernetice sau penele de curent.

Pregătiri pentru situații de urgență

În ultimele luni, guvernul suedez a lansat mai multe inițiative prin care încearcă să pregătească populația pentru eventuale situații de urgență. Printre acestea se numără distribuirea unor broșuri speciale cu recomandări pentru cetățeni.

Documentele conțin sfaturi despre cum să fie pregătite rezerve de apă potabilă, alimente și alte produse esențiale, dar și despre modul în care oamenii pot primi informații și știri în cazul unor întreruperi ale energiei electrice.

Tensiuni de securitate în Europa

Autoritățile suedeze avertizează că aceste măsuri sunt necesare în contextul deteriorării situației de securitate din Europa. Printre potențialele amenințări sunt menționate state precum Rusia și Iranul.

Pe 25 februarie, în apropierea Suediei a fost descoperită și neutralizată o dronă aflată la aproximativ 10 kilometri de portul Malmö, unde era ancorat portavionul francez Charles de Gaulle.

Ministerul Apărării suedez a declarat că drona ar fi putut proveni din Rusia. La rândul său, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a respins acuzațiile, calificând afirmațiile drept absurde și susținând că presupusa legătură cu Rusia este bazată doar pe faptul că în zonă se afla o navă rusă.