Olăroiu, favorit sã preia naţionala Emiratelor Unite, dupã ce a câştigat Cupa Preşedintelui cu Al- Sharjah (VIDEO)

Publicat: 01 mai 2023, 14:30, de Ovidiu Zară, în SPORT , ? cititori

Cosmin Olăroiu este favorit sã preia selecţionata de fotbal a Emiratelor Arabe Unite, dupã ce a câştigat cu formaţia Al-Sharjah finala Cupei Președintelui împotriva formaţiei Al-Ain, după executarea a 28 de lovituri de departajare.

Dupã victorie, şeicul dr. Sultan bin Muhammad Al Qasimi i-a primit pe fotbaliști şi pe Cosmin Olãroiu la palatul său la o recepţie fastuoasã și a anunțat că a dat clubului Al-Sharjah suma de 2,5 milioane de euro.

Finala Cupei Președintelui, diputatã între Al Sharjah şi Al-Ain Sharjah, s-a terminat la egalitate (1-1) dupã 90 de minute de joc . Al Sharjah a deschis scorul în minutul 47, prin Mohammad Abdulbasit, dar Al-Ain a egalat nouã minute mai târziu prin togolezul Kodjo Fo Doh Laba și a dus meciul în prelungiri.

Dupã încã 30 de minte scorul a rãmas neschimbat, astfel cã s-a trecut la penaltyuri.

Acolo, meciul a fost unul demn de Cartea Recordurilor, fiind nevoie de 28 de lovituri de departajare, din care au fost ratate doar trei. Pentru echipa antrenorului român a ratat doar Kostas Manolas, în timp ce pentru Al-Ain au ratat El Mehdi Moubarik și Matias Palacios.

La final, partida s-a terminat cu scorul de 13-12 în favoarea echipei antrenatã de Cosmin Olãroiu, graţie reuşitei brazilianului Luan Pereira.

„E important că jucătorii mei, alături de care am lucrat în acești ani, au demonstrat că au personalitate. Mai este mult de muncă și cred că vom putea fi și mai buni decât astăzi. E nebunesc! 14 penalty-uri… Niciun antrenor nu trebuie să trăiască așa ceva. După minutele regulamentare am vorbit cu jucătorii și le-am spus că vom câștiga meciul. Nu am vrut să ajungem la loviturile de departajare”, a declarat Olăroiu, la finalul meciului.

Aceasta este a 10-a Cupă a Președintelui din istoria clubului Al Sharjah și a doua consecutivă, tot cu antrenorul român la cârmã. Pentru Olãroiu este al 18-lea trofeu cucerit în Asia şi al 17-lea în Golf.

In campionat, Al-Sharjah se situează pe locul şase, la șase puncte distanță de locul al treilea, dar mai are două etape de jucat până la final. Primele trei echipe din clasament se vor califica în preliminariile Ligii Campionilor Asiei.

• Olãroiu s-ar putea retrage din cauza unor probleme medicale

După meci, Cosmin Olăroiu (53 de ani) a făcut un anunț la care nimeni nu se aștepta, anunţând cã este posibil sã se retragã din fotbal din cauza unor probbleme medicale la coapsã. „Trebuie să văd dacă pot continua sau nu. Trebuie să fac niște controale. Am anumite probleme la coapsă și nu pot merge bine. Nu-mi pot face munca așa cum vreau”, a declarat dupã meci antrenorul român, potrivit presei din Emirate.