Pompierul român Iulian Rotariu a câștigat ultramaratonul din Laponia!

Publicat: 31 ian. 2022, 12:00, de Puterea.ro, în ACTUALITATE , ? cititori

Pompierul român Iulian Rotariu a câștigat ultramaratonul Nomad din Laponia în doar trei zile, deși competiția este programată pe durata a patru zile. Rotariu a alergat 270 de km, la -40 de grade, pentru copiii bolnavi de autism, anunță Centrul Infoeuropa, pe pagina sa de Facebook.

Iulian Rotariu este pentru a cincea oară campion mondial, după cum precizează sursa citată. Pompierul Iulian Rotariu de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Botoşani a fost desemnat, pentru al doilea an consecutiv, cel mai bun ultra-maratonist care a participat la competiţiile extreme.

Organizatorul competiţiilor, Canal Aventure, a postat pe Facebook un mesaj în care îl felicită pe pompierul din Botoşani atât pentru performanţele sportive, cât şi pentru acţiunile caritabile pe care le susţine. Pompierul botoşănean a participat, între anii 2019 – 2021, la patru din cele cinci curse organizate de Canal Aventure. Iulian Rotariu, care are 46 de ani, a câştigat toate cele patru curse extreme organizate în Australia (522 km- şapte etape), Mozambic (220 km- cinci etape), Vietnam (160 km- patru etape) şi Bolivia (220 km- în şase etape).