Premieră: Cine este femeia care a cucerit marele Glob de Cristal la biatlon

Publicat: 20 mart. 2022, 06:00, de Puterea.ro, în SPORT , ? cititori

Norvegianca Marte Olsbu Roeiseland a cucerit în premieră, la 31 de ani, marele Glob de Cristal rezervat câştigătoarei Cupei Mondiale de biatlon, la finalul probei de urmărire pe distanţa de 10 km de la Oslo, gazda ultimei etape a sezonului.

Potrivit Agerpres, înaintea ultimei probe a sezonului, cea de 12,5 km cu startul grupat, programată duminică, Olsbu Roeiseland are un avans de 126 de puncte în clasamentul general faţă de ocupanta locului secund, suedeza Elvira Oeberg, clasată pe locul al optulea sâmbătă, care nu o mai poate ajunge pe norvegiancă.

Proba de urmărire 10 km s-a încheiat cu victoria norvegiencei Tiril Eckhoff, cronometrată în 29 min 55 sec 7/10., urmată la 24,9 secunde de Marte Olsbu Roeiseland şi la 50,5 secunde de Paulina Fialkova din Slovacia.

Eckhoff a reuşit astfel dubla în etapa din capitala Norvegiei, după ce vineri a câştigat proba de sprint 7,5 km.