Premieră pentru Manchester City: A câştigat Cupa Mondială a Cluburilor, după 4-0 cu Fluminense

Publicat: 22 dec. 2023, 22:44, de Victor Scarlat, în SPORT , ? cititori

Anul 2023 a fost de-a dreptul fabulos pentru Manchester City, care a câştigat Cupa Mondială a Cluburilor, după victoria cu 4-0 cu brazilienii de la Fluminense.

Acesta este al cincilea trofeu câştigat de City în 2023, după campionatul Angliei, Liga Campionilor, Cupa Angliei şi Supercupa Europei.

Vineri seară, fotbaliștii de la Manchester City au învins, la Jeddah, pe Fluminense, scor 4-0, câştigând astfel Cupa Mondială a Cluburilor. Cele patru goluri au purtat semnătura Alvarez (1, 88), Nino (27 – autogol) şi Foden (72).

Performanțele lui Guardiola

Victoria cu brazilienii a contat și pentru palmaresul antrenorului Pep Guardiola, care a câştigat 16 trofee majore cu Manchester City: cinci titluri în Premier League, o Ligă a Campionilor, două Cupe ale Angliei, patru Cupe ale Ligii Angliei, o Cupă Mondială a Cluburilor, o Supercupă a Europei şi două Supercupe ale Angliei.

Guardiola este antrenorul cu cele mai multe Campionate Mondiale ale Cluburilor câștigate de-a lungul carierei: nu mai puțin de patru, depășindu-l pe Carlo Ancelotti.

De asemenea, Guardiola a devenit singurul antrenor din istoria fotbalului care a cucerit trofeul cu trei echipe diferite – cu Barcelona de două ori, o dată cu Bayern și o dată cu Manchester City.