Profesorii ar putea primi stimulente financiare de risc după modelul profesorilor. Senatul dezbate în procedură de urgență un proiect de lege inițiat de social-democrați care prevedere bonusuri de 2 000 de lei pe lună pentru că se supun unui risc atunci când
Proiectul ar urma să fie ajungă zilele următoare la Camera Deputaților, care este forul decizional.
Conform Europa FM, proiectul de lege al PSD prevede acordarea unui stimulent de risc lunar de 2 000 de lei pentru profesori și personalul auxiliar din învățământ pe perioada stării de alertă sau de urgență. Actul normativ mai prevede stimulente de 1 500 de lei pentru personalul didactic auxiliar și personalul nedidactic. Efortul bugetar pentru aceasta măsură valorează jumătate de miliard de lei pe luna.
Aceste stimulente financiare este o xenofobie curata și aruncata la rumegat. Este convingerea că oamenii sunt inegali ca sa câștige un salariul echitabil pentru munca lor. Xenofobia este adesea provocată și întețită de inegalitățile sociale care poate duce la un război mocnit și mâhnit de ura și dispreț . Acest proiectul de lege al PSD este un real dezastru pentru populație, sa fim foarte atenți de xenofobia care poate fi provocată și întețită de factori politici ai PSD-lui .