Radu Miruță descoperă că Ministerul Economiei nu a încasat chirii timp de 18 ani: „ZERO lei”
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/07/radu-miruta-ID310091_INQUAM_Photos_George_Calin.jpg)
Radu Miruță, ministrul Economiei, a anunțat că a identificat o clădire de 1.500 mp deținută de minister, cu 54 de birouri închiriate de firme private, fără ca statul să primească vreun leu din chirii de aproape două decenii. Miruță a dispus evacuarea și a promis că patrimoniul va fi recuperat.
Radu Miruță, concluzie tranșantă
Radu Miruță a declarat că, în urma unui audit intern, a găsit o clădire a Ministerului Economiei, folosită de zeci de firme, dar fără nicio chirie încasată de stat de 18 ani.
„Am descoperit, cu mare stupoare, că Ministerul Economiei deține în București o clădire de 1500 de metri pătrați, cu 54 de birouri în care funcționează mai multe firme, dar de 18 ani Ministerul nu încasează niciun leu chirie, chiar dacă ele sunt închiriate și subînchiriate. Da, aţi citit bine: ZERO lei timp de aproape două decenii, în timp ce alții încasau bani frumoși. Cum a fost posibil? Simplu: pentru că li s-a permis. Dar lucrurile nu mai pot continua așa”, a scris ministrul pe Facebook.
El explică că nicio sumă nu a fost încasată, deși firmele ocupau și subînchiriau spații, și că nepasarea a permis ca resursa imobiliară să rămână nevalorificată.
Evacuare imediată: “Șmecheroșii nu”
Miruță a subliniat, folosind un ton dur, că a decis evacuarea imediată a acelor firme care ocupau clădirea, afirmând că nu a tolerat nicio presiune să lase situația nerezolvată.
„Poate ați mai auzit de furat cu sacul, cu remorca sau cu portbagajul… Dar cu clădirea întreagă?! Asta sigur e nouă. Mi s-a spus să nu sparg buba, să-i las și eu, cum i-au lăsat şi alții până acum. Transmit un singur mesaj: exclus”, a scris, pe Facebook, ministrul Radu Miruță.
El avertizează că acest comportament nu va mai fi acceptat și că vor interveni măsuri pentru recuperarea patrimoniului.
Dialog video: chirii ilegale de mii de euro
Ministrul a publicat și un clip, în care stă de vorbă cu un bărbat cu fața blurată, despre situația din imobil. Din discuție reiese că firma plătea chirii de aproximativ 2.200 €, dar fără contract valid.
„Eu vă spun varianta ușoară: ca dumneavoastră să eliberați ceea ce este aici, sau să fiți evacuați de aici. Astea sunt cele două variante și trebuie să se întâmple foarte repede. Clădirea asta are 1500 de metri pătrați utili și de 18 ani dumneavoastră o închiriați și luați bani, fără să fi avut dreptul să o închiriați.
După ce a expirat contractul din 2004, care a fost valabil un an, după care s-a extins valabilitatea (…) nu mai există niciun contract în baza căruia dumneavoastră să puteți contracta aceste lucruri, aici.”, spune ministrul.
Interlocutorul răspunde: „Dar ministerul nu mi-a cerut decât (sic!) zero lei. Eu am dat ce a cerut ministerul.”
Cei doi continuă să discute despre nivelul chiriilor – „Undeva la 2200 de euro” încasau – iar ministrul arată un raport al Curții de Conturi care confirmă chirii între 240 € și 4.800 €, fără TVA, unele spații chiar fiind subînchiriate.
Din imaginile postate rezultă că este vorba de clădirea de pe Șoseaua Olteniței, cunoscută drept „Centrul Incubator de Afaceri”. Ministrul a precizat că unitatea va fi eliberată și pregătită pentru a fi folosită în interes public, iar în viitor ministerul va încasa integral chiria, nu firmele intermediare.