Rapid – CFR Cluj 2-1, în Superligă. Giuleștenii au beneficiat de două penalty-uri (Video)

Rapid a câștigat derby-ul cu CFR Cluj, duminică, pe teren propriu, scor 2-1, într-un meci din etapa a 16-a din Superligă.

În minutul 32, gazdele au primirt penalty după un contact în careu între portarul Scuffet şi Luckassen. Săpunaru a transformat lovitura de pedeapsă, deschizând scorul. Campioana en-titre a României a egalat în minutul 54. Deac a centrat, iar Muhar a marcat cu o lovitură de cap. Rapid a preluat conducerea tot din loviturăd e pedeapsă, în minutul 71. Dugandzic a fost faultat în careul ardelenilor, de către Burcă. Dugandzic a transformat, iar Rapid a câștigat. Giuleștenii ocupă locul secund în Superligă, cu 32 de puncte. CFR Cluj ocupă locul 3, cu 28 de puncte, dar și cu două meciuri mai puțin disputate. Lider e Farul, cu 37 de puncte.

Rapid: H. Moldovan – Onea, Săpunaru, D. Grigore, J. Morais – Kait, Al. Albu, Emmers – Sefer, Luckassen (Vojtus 90), Al. Ioniţă II (Dugandzic 63). ANTRENOR: Adrian Mutu

CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, Yuri (Kolinger 43), A. Burcă, Braun – Boateng, Muhar, Bordeianu (Janga 73) – Petrila (Birligea 46), Malele, Deac (Roger 78). ANTRENOR: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: A. Ioniţă II 12, Kait 64, Sefer 71, Luckassen 77 / Deac 51, Malele 62, Burcă 68

Arbitri: Popa Cătălin – Gheorghe Sebastian Eugen, Gheorghe Bogdan – Dima Iulian

Arbitri VAR: Haţegan Ovidiu – Bucsi Imre-Laszlo

Observator: Augustus Constantin