Rapid – CFR Cluj 3-1. Șanse mici pentru campioană să-și apere trofeul (Video)

Rapid a învins-o pe CFR Cluj într-un meci disputat luni seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, în etapa a şasea din play-off-ul Superligii.

Meciul a început tare, iar gazdele au primit penalty în minutul 7, după ce Ioniță a căzut în careu. Dugandzic a transformat lovitura de pedeapsă, deschizând scorul. Gazdele au continuat să atace, iar în minutul 12, Kait a dus scorul la 2-0, cu un șut de la 22 de metri.

Oaspeții au redus din diferență trei minute mai târziu. Braun a centrat de pe stânga, iar Janga a trecut pe sub mingea care a intrat în poartă. CFR Cluj a căutat golul egalizator, iar în minutul 25, Moldovan a respins mingea trimisă de Krasniqi.

În prelungirile primei reprize, Junior Morais a centrat în fața porții, iar Dugandzic a deviat în poartă, stabilind scorul final. Repriza secundă a fost săracă în ocazii, iar Rapid s-a impus cu 3-1.

Rapid: H. Moldovan – Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, J. Morais – Kait, Al. Albu – Sefer (Pănoiu – 63), Al. Ioniţă II (Costache – 64), Bamgboye (Ongenda -73) – Dugandzic (Luckassen – 85); Antrenor: Adrian Mutu

CFR Cluj: Scuffet – Manea, Yuri, Ţâru, Braun – Muhar (Cvek – 74), Boateng, Fica (Yeboah – 80) – Janga, Bîrligea (Petrila -74), Krasniqi; Antrenor: Dan Petrescu

În clasamentul Superligii, CFR Cluj a coborât pe locul 3, cu 38 de puncte, iar Rapid ocupă locul 5, cu 34 de puncte. Lider în ierarhie este Farul, cu 43 de puncte, iar pe locul 2 se află FCSB, cu 40 de puncte.

Mai multe articole...

Cele mai noi articole

dorinel-umbrarescu-antreprenor-bacau-autostrada-a-7

UMB dă în folosință tronsonul Buzău – Focșani în acest an...

Sub îndrumarea omului de afaceri Dorinel Umbrărescu, Grupul UMB se află în etapa finală a lucrărilor la tronsonul Buzău-Focșani al Autostrăzii A7, în lungime...
Sursa foto: Pixabay.com

Fii isteț! Vinde-ți casa fără să fii amendat!

În contextul unui mediu imobiliar în continuă schimbare, proprietarii de case se confruntă adesea cu dilema de a stabili prețul corect pentru vânzarea proprietății...