Rapid – FCSB 1-0. Derby-ul începutului de sezon a fost decis de un autogol (Video)

Publicat: 16 aug. 2021, 00:13, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Rapid - FCSB 1-0. Derby-ul începutului de sezon a fost decis de un autogol (Video)

Rapid a învins–o, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, pe FCSB, în etapa a V-a a Ligii I. Meciul, s-a disputat pe Arena Naţională, a fost un derby ca în vremurile bune.

La partida dintre Rapid și FCSB au asistat circa 40.000 de suporteri. FCSB a avut prima ocazie în minutul 9. Alin Cordea i-a pasat lui Octavian Popescu, iar acesta l-a pus la încercare pe Moldovan. În minutul 26, Florinel Coman a trimis pe lângă poarta oaspeților, cu un șut de la distanță. Căpitanul Rapidului, Cristi Săpunaru, a șutat și el, dar mult peste poartă.

În minutul 39, Belu a centra în careul advers, Alexandru Crețu a respins greșit, mingea l-a lovit pe Vinicius și a intrat în poartă.

În repriza secundă au fost puține ocazii de gol, dar în schimb au fost incidente pe teren.

Cu șapte minute înainte de final, nervii jucătorilor au cedat. Belu și Serban s-au împins reciproc, iar Sefer și-a lovit un adversar. Florin Tănase a fost lovit de un obiect aruncat din tribune. Șerban a primit al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu. Sefer a primit direct cartonașul roșu, iar Belu a scăpat doar cu cartonaș galbene.

Au evoluat următoarele echipe:

Rapid: Moldovan – Belu Iordache, Săpunaru, Dr. Grigore, Junior Morais – Crepulja, Albu, Pănoiu (Sefer ’62) – Carnat (Dandea ’88), Bălan (Goge ’88), Hlistei (Moise ’62). Antrenor Mihai Iosif;

FCSB: Vlad – V.Creţu, Vinicius, Al. Creţu (I. Cristea ’46), S. Şerban – Oct. Popescu (Mamut ’46), Ov. Popescu, Olaru (Moruţan ’46) – Cordea, Fl. Tănase, Fl. Coman (Dumiter 78). Antrenor Dinu Todoran.

Lider în clasament este CFR Cluj, cu 15 puncte, iar Rapid o urmează în ierarhie, cu 13 puncte. FCSB ocupă locul 4, cu opt puncte.