Barcelona – Real Madrid 1-3. „Galacticii” câștigă episodul 245 din El Clasico / VIDEO

Publicat: 24 oct. 2020, 19:10, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Real Madrid a învins-o pe marea rivală Barcelona, în deplasare, scor 3-1, în etapa a șaptea din La Liga.

Real Madrid a deschis scorul încă din minutul 5. Benzema i-a pasat lui Valverde, care a înscris cu un șut superb la vinclu. Barcelona a replicat după doar trei minute. Jordi Alba i-a pasat ideal lui Ansu Fati, aflat chiar în fața porții, care a punctat pentru 1-1.

În minutul 24  Messi l-a încercat pe Courtois, cu un șut din careu, dar portarul madrilenilor a respins. „Galacticii” au obținut o lovitură de pedeapsă în minutul 60. Lenlglet l-a tras de tricou în careu pe Sergio Ramos iar arbitrul a dictat lovitură de la unsprezece metri, nu înainte de a consulta VAR-ul. Sergio Ramos a înscris de la „punctul cu var” și Real conducea cu 2-1.

După doar cinci minute, Barcelona putea egala prin Coutinho. Jordi Alba a centrat în fața porții, Courtois a respins în față, iar Coutinho l-a țintit pe Sergio Ramos, îngerul din defensiva madrilenilor. Nou-intratul Modric a stabilit scorul final, 3-1, în ultimul minut regulamentar de joc, profitând de o greșeală a portarului Neto.

Real Madrid conduce clasamentul din La Liga, cu 13 puncte, după șase meciuri, în timp ce Barcelona e pe 10, cu șapte puncte, dar a disputat doar cinci jocuri.

Marți, în Liga Campionilor, Real va primita vizita nemților de la Borussia Monchengladbach, în timp ce Barcelona va evolua miercuri, în deplasare, cu Juventus Torino.

Caseta tehnică

Barcelona: Neto – Dest, Pique, Lenglet, Alba (Braithwaite) – Busquets (Dembele), de Jong – Pedri (Trincao), Coutinho, Ansu Fati (Griezmann) – Messi

Rezerve: Pena, Tenas, Alena, Araujo, Braithwaite, Dembele, Firpo, Griezmann, Pjanic, Puig, Roberto, Trincao

Real Madrid: Courtois – Nacho (Lucas), Varane, Ramos, Mendy – Valverde (Modric), Casemiro, Cross – Asensio (Rodrygo), Benzema, Vinicius

Rezerve: Lunin, Lopez, Isco, Jovic, Lucas, Marcelo, Militao, Modric, Rodrygo