Real Madrid s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor. Benzema a marcat trei goluri în meciul cu PSG

Publicat: 10 mart. 2022, 00:17, de Puterea.ro, în SPORT

Real Madrid și Manchester City s-au calificat, miercuri seară, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, ca urmare a rezultatelor înregistrate în manşa secundă a optimilor competiţiei.

Real Madrid a învins-o pe PSG, cu 3-1, pe teren propriur. În tur, echipa pariziană s-a impus cu 1-0. Oaspeții au deschis scorul în minutul 39, prin Mbappe. Gazdele au egalat în minutul 61. Donnarumma a primit o pasă înapoi, a întârziat să degajeze Benzema l-a contrat, mingea a sărit la Vinicius, acesta i-a pasat lui Benzema, iar francezul a marcat.

“Galacticii” au dus scorul la 2-1, în minutul 76, prin același Benzema. Internaționalul francez a stability scorul final, două minute mai târziu,

Real Madrid : Courtois – Carvajal (Rodrygo ’66), Militao, Alaba, Nacho – Modric, Kroos (Camavinga ’58), Valverde – Asensio (Vazquez ’66), Benzema, Vinicius. Antrenor: Carlo Ancelotti

P SG: Donnarumma – Hakimi (Draxler ’88), Marquinhos, Kimpembe, Nuno Mendes – Danilo (Di Maria ’81), Paredes (Gueye ’79), Verratti – Messi, Mbappé, Neymar. Antrenor: Mauricio Pochettino

Tot miercuri seară, Manchester City și Sporting Lisabona au terminat la egalitate, scor 0-0. În tur, englezii au trecut cu 5-0, astfel că s-au calificat în sferturile de finală ale competiției.

Manchester City: Ederson (Carson ’73) – Egan-Riley, Stones, Laporte (Mbete-Tatu ’84), Zinchenko – Gündogan, Fernandinho, Bernardo Silva (Mahrez ’46) – Foden (McAtee ’46), Gabriel Jesus, Sterling. Antrenor: Josep Guardiola

Sporting: Adan – Inacio, Coates, Luis Neto (Virginia ’89) – Pedro Porro (Esgaio ’79), Ugarte, Tabata, Matheus Reis – Sarabia (Edwards ’58), Paulinho (Santos ’78), Slimani (Feddal ’89). Antrenor: Ruben Amorim