Real Madrid – FC Barcelona 3-1, în La Liga. Catalanii nu au avut nicio șansă în fața „galacticilor”

Real Madrid a câștigat cu FC Barcelona, 3-1, în etapa a 9-a din La Liga.

În fața propriilor fani, Benzema a deschis scorul în minutul 12, iar Valverde a dus scorul la 2-0,  în minutul 35, cu un şut din afara careului.

Barcelona a redus din diferenţă în minutul 83, prin Ansu Fati. Gazdele au primit penalty în minutul 90, după consultarea VAR, la un fault al lui Eric Garcia asupra lui Rodrygo. Rodrygo a transformat lovitura de pedeapsă, stabilind scorul final. Real este lider în La Liga, cu 25 de puncte, iar FC Barcelona ocupă locul secund, cu 22 de puncte.

Real Madrid: Lunin – Carvajal (Rudiger 88), Militao, Alaba, Mendy – Tchouameni, Kroos, Modric (Camavinga 78) – Valverde, Benzema (Marco Asensio 88), Vinicius Junior (Rodrygo 85). ANTRENOR: Carlo Ancelotti

FC Barcelona: Ter Stegen – Sergi Roberto, Kounde, Eric Garcia, Balde (Jordi Alba 60) – Pedri (Kessie 83), Busquets (Gavira 60), F. De Jong – Dembele (Ansu Fati 73), Lewandowski, Raphinha (Ferran Torres 60). ANTRENOR: Xavi Hernandez

Cartonaşe galbene: Vinicius Junior 30, Modric 75 / Gavi 81