Real Madrid – Manchester City, prima semifinală din Champions League. Ora și televizarea

Publicat: 09 mai 2023, 15:07, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Real Madrid - Manchester City, prima semifinală din Champions League. Ora și televizarea

Primul meci din semifinalele Champions League, Real Madrid – Manchester City, este programat marți, de la ora 22:00.

Partida va fi transmisă în direct de Digi Sport 1, Orange Sport 1 şi Prima Sport 1. Real Madrid şi Manchester City reeditează semifinala din ediţia trecută a comptiţiei. Atunci, spaniolii s-au impus după 3-4 în deplasare şi 3-1 acasă (după prelungiri). Înaintea meciului de marți seară, Real Madrid ocupă locul 3 în LaLiga, la 14 puncte în urma liderului Barcelona şi la un punct în urma lui Atletico Madrid, cu cinci etape înainte de finalul campionatului. În sferturile de finală, Real Madrid a trecut de Chelsea, cu două victorii la același scor. 2-0.

De cealaltă parte, Manchester City este lider în Premier League, cu un punct mai mult decât Arsenal, cu trei etape înainte de finalul sezonului intern. În sferturile de finală, City a trecut de Bayern Munchen, 3-0 şi 1-1. Gruparea engleză este favorită la câștigarea Ligii Campionilor. Cetățenii mizează pe cel mai bun marcator al acestei ediții din Champions League, Erling Haaland.

În a doua semifinală a Ligii Campionilor se vor întâlni AC Milan și Inter Milano. Turul va avea loc miercuri seară, în timp ce manșa retur va avea loc săptămâna viitoare.