Record absolut de infectări cu COvid-19 în București

Municipiul București a ajuns, miercuri, la recordul absolut al numărului de infectări cu coronavirus. În ultimele 24 de ore, în Capitală au fost despistate 1 514 persoane infectate cu Covid-19.

Rata de infectare în municipiul București a ajuns la 4,24.

Astăzi România a atins un nou record tragic. În ultimele 24 de ore la nivelul întregii țări au fost înregistrate 8 651 de cazuri de infectare și 146 de decese în rândul pacienților bolnavi.

De la începutul epidemiei în România au fost confirmate 267.088 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 186.260 de pacienți au fost declarați vindecați.

Situația epidemiei pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba57011644,62
2.Arad60462263,64
3.Argeș76061901,7
4.Bacău87741362,23
5.Bihor75182624,37
6.Bistrița-Năsăud30921242,72
7.Botoșani36431232,15
8.Brașov102951822,98
9.Brăila3576621,39
10.Buzău4162771,42
11.Caraș-Severin2842102,02
12.Călărași1877711,18
13.Cluj104842935,04
14.Constanța65811422,25
15.Covasna2392382,73
16.Dâmbovița70721982,56
17.Dolj73732143,05
18.Galați66801371,54
19.Giurgiu2076631,56
20.Gorj3174701,63
21.Harghita3308822,77
22.Hunedoara46281082,47
23.Ialomița2333581,77
24.Iași116623632,04
25.Ilfov67623361,52
26.Maramureș50632053,15
27.Mehedinți2329521,6
28.Mureș59852423,58
29.Neamț66221602,27
30.Olt3929881,37
31.Prahova103222611,82
32.Satu Mare20711131,87
33.Sălaj33422615,5
34.Sibiu61261474,4
35.Suceava99042121,89
36.Teleorman34531622,39
37.Timiș104595455,04
38.Tulcea1606300,99
39.Vaslui5338921,8
40.Vâlcea53761032,35
41.Vrancea3642431,14
42.Mun. București3916415144,24
43.Cazuri noi nealocate pe județe2700*692 
 TOTAL267.0888.651 

*Aplicația de colectare a datelor, gestionată de Ministerul Sănătății, se află momentan în procedură de actualizare. Cazurile nealocate unui județ vor fi repartizate în zilele următoare pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.916 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA9
2ARAD27
3ARGEŞ53
4BACĂU22
5BIHOR53
6BISTRIŢA-NĂSĂUD30
7BOTOŞANI9
8BRĂILA8
9BRAŞOV19
10BUZĂU13
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN13
13CLUJ118
14CONSTANŢA42
15COVASNA32
16DÂMBOVIŢA24
17DOLJ33
18GALAŢI17
19GIURGIU9
20GORJ27
21HARGHITA10
22HUNEDOARA49
23IALOMIŢA11
24IAŞI248
25ILFOV78
26MARAMUREŞ69
27MEHEDINŢI34
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI280
29MUREŞ48
30NEAMŢ29
31OLT18
32PRAHOVA24
33SĂLAJ6
34SATU MARE7
35SIBIU89
36SUCEAVA33
37TELEORMAN17
38TIMIŞ185
39TULCEA10
40VÂLCEA73
41VASLUI25
42VRANCEA11
 TOTAL1916

Mai multe articole...

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole