Record negativ la ATI! 1.280 de pacienți infectați cu Covid-19, în stare gravă

A fost atins încă un record negativ, în contextul pandemiei de coronavirus în România. În secțiile de terapie intensivă sunt internați 1.280 de pacienți infectați cu COVID-19..

Potrivit celor mai recente cifre ale bilanțului autorităților, în spitalele din România sunt internate 12.472 de persoane infectate cu coronavirus.

Dintre acestea, conform cifrelor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, sunt internați în stare gravă, la ATI, 1.280 de pacienți infectați cu coronavirus.

Potrivit ultimelor cifre raportate, în ultimele 24 de ore s-au infectat 8.072 de români și au decedat peste 130 de pacienți care au contactat virusul.

Până astăzi, 5 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 508.345 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 399.207 pacienți au fost declarați vindecați.

Situația pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba104791344,13
2.Arad119421954,41
3.Argeș149132074,41
4.Bacău138092422,59
5.Bihor148431583,62
6.Bistrița-Năsăud6124822,57
7.Botoșani6578832,47
8.Brașov203093525,13
9.Brăila6075793,00
10.Buzău6860542,13
11.Caraș-Severin5105822,39
12.Călărași4736762,96
13.Cluj232892815,6
14.Constanța191183877,15
15.Covasna4378702,25
16.Dâmbovița120781943,14
17.Dolj127661012,46
18.Galați115582933,47
19.Giurgiu45851182,96
20.Gorj4524331,3
21.Harghita4804201,08
22.Hunedoara93961203,42
23.Ialomița5039463,21
24.Iași214853062,8
25.Ilfov169494896,82
26.Maramureș8951852,14
27.Mehedinți4179352,26
28.Mureș127332263,1
29.Neamț9662601,6
30.Olt7736851,18
31.Prahova202313203,49
32.Satu Mare5951683,3
33.Sălaj5652282,05
34.Sibiu147521935,08
35.Suceava135921011,71
36.Teleorman59401042,37
37.Timiș202532723,92
38.Tulcea4037863,5
39.Vaslui82731212,18
40.Vâlcea8327612,5
41.Vrancea5949911,7
42.Mun. București7243416275,53
43.Cazuri noi nealocate pe județe7951*307 
 TOTAL508.3458.072

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Ultimele articole