Revoluție în Sănătate în 2026. Alexandru Rogobete anunță gărzi de 12 ore și schimbarea sistemului de transfuzii
Anul 2026 se anunță a fi unul al schimbărilor majore în sistemul medical românesc. Alexandru Rogobete, Ministrul Sănătății, a prezentat un calendar ambițios de reforme care vizează aspecte critice ale infrastructurii și personalului sanitar. Oficialul a vorbit despre planurile deja stabilite, care includ regândirea completă a sistemului de transfuzie sanguină, o nouă clasificare a spitalelor, modificarea normativului de personal, dar și o reformă mult așteptată a gărzilor medicilor.
Potrivit ministrului, nu este vorba doar despre proiecte pe hârtie, ci despre acțiuni concrete care vor începe să fie implementate imediat, încă din prima lună a anului, pentru a corecta disfuncționalități vechi din sistem.
Rogobete spune că reformarea sistemului de sânge începe în ianuarie
Una dintre prioritățile absolute ale mandatului său pentru acest an este reorganizarea modului în care funcționează donarea și gestionarea sângelui în România. Ministrul a subliniat că această schimbare nu mai suportă amânare și va demara în cel mai scurt timp.
„Una dintre cele mai importante, din punctul meu de vedere, se referă la regândirea sistemului de transfuzie și de sânge și produse de sânge din România, adică Institutul Național de Hematologie, dar și centrele județene. Este o reformă pe care vreau să o începem încă din luna ianuarie”, a spus Alexandru Rogobete, la emisiunea Prim plan de la TVR Info.
Spitalele vor fi reclasificate până în aprilie
Un alt punct nevralgic atins de oficial este clasificarea unităților sanitare, un proces care va redefini rangul și finanțarea spitalelor. Ministrul a dat asigurări că procedura este transparentă și se va desfășura rapid în prima parte a anului 2026.
„Criteriile pentru reclasificare au fost finalizate. În maxim două săptămâni le voi pune în transparență decizională. Apoi va începe reclasificarea în sine, care va dura probabil vreo două luni. Deci, eu estimez că prin aprilie vom avea toate acestea implementate deja și schimbate”, a spus ministrul.
Normativul de personal și inechitățile din gărzi
Anul 2026 va aduce și modificarea normativului de personal, o măsură strâns legată de modul în care sunt plătite și organizate gărzile. Alexandru Rogobete a recunoscut că actualul sistem generează nemulțumiri profunde în rândul cadrelor medicale.
„Odată cu punerea în acord a acestor măsuri putem discuta și despre reforma gărzilor, care este absolut necesară, pentru că inechitățile din această componentă a sistemului de sănătate sunt mari. Ele nu sunt nici de ieri, nici de azi, nici de o lună, nici de două, sunt de ani de zile”, a precizat Alexandru Rogobete.
Gărzi de 12 ore pentru a proteja medicii și pacienții
Poate cea mai importantă schimbare pentru personalul din linia întâi este propunerea de scurtare a duratei gărzilor în anumite condiții. Ministrul pledează pentru introducerea turelor de 12 ore în spitalele de urgență, considerând că epuizarea medicilor pune în pericol actul medical.
„Sistemul de gărzi trebuie reformat, regândit și adaptat realităților din spitale. Nu împotriva personalului medical, ci pentru personalul medical. Vorbesc despre toți profesioniștii din sănătate: medici, asistenți, farmaciști, biologi, chimiști, infirmieri și personal auxiliar – oameni de bună-credință, care duc zilnic greul sistemului. În special cei care aleg sa respecte programul de lucru de la spitalul public”, a scris Alexandru Rogobete într-o postare pe Facebook.
Oficialul a explicat că măsura este gândită ca o etapă pilot pentru specialitățile solicitante.
„Este însă evident un lucru: în spitalele de urgență, pentru anumite specialități, este nevoie de introducerea gărzilor de 12 ore, cel puțin într-o primă etapă. Sunt din ce în ce mai convins că acest pas este necesar pentru protejarea personalului medical și pentru siguranța pacienților”, se arată în postarea ministrului.