Rezultatele înregistrate azi, de sportivii români la Jocurile Olimpice de iarnă 2022

Publicat: 11 feb. 2022, 15:58, de Puterea.ro, în SPORT , ? cititori

Paul Constantin Pepene s-a clasat pe locul 30 în proba de 15 kilometri stil clasic, din cadrul concursului de schi fond al Jocurilor Olimpice Beijing 2022.

Pepene a fost portdrapel al României alături de Raluca Strămăturaru. Sportivul român a participat şi duminică la proba de skiatlon 40 km, unde s-a clasat pe locul 28. Celălalt român care a concurat în proba de vineri a fost Raul Popa, acesta clasându-se pe locul 64. Proba a fost câştigată de Livo Niskanen, din Finlanda, urmat de rusul Alexander Bolşunov şi norvegianul Johannes Klaebo.

La bitalon, sprint feminin, românca Natalia Uşkina s-a clasat pe locul 71, concursul fiind câştigat de norvegianca Marte Olsbu Roeiseland, urmată de suedeza Elvira Oeberg şi de italianca Dorothea Wierer.

Tot vineri, Daniel Cacina a trecut de calificările probei de LH individual din cadrul competiţiei de sărituri cu schiurile de la Jocurile Olimpice de iarnă. Românul a încheiat calificările pe locul 44. Doar primii 50 de sportive au acces în faza următoare. La rândul lui, Andrei Feldorean s-a clasat pe locul 52, astfel că nu a trecut de calificări. Daniel Cacina va evolua sâmbătă în concursul de sărituri cu schiurile de la trambulina mare.