Rezultatele înregistrate miercuri, în optimile Ligii Campionilor

Publicat: 24 feb. 2022, 09:06, de Puterea.ro, în SPORT , ? cititori

Atletico Madrid și Manchester United au remizat, miercuri seară, în capitala Spaniei, scor 1-1, într-un meci din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Partida a fost arbitrată de Ovidiu Haţegan.

Atletico a deschis scorul prin Joao Felix, în minutul 7, iar gruparea engleză a restabilit egalitatea cu 10 minute înainte de final, prin Elanga ‘80

Au evoluat următoarele echipe:

Atletico Madrid: Oblak – Vrsaljko, Gimenez, Savic, Reinildo, Lodi (Griezmann ’76) – Llorente, Herrera, Kondogbia – Correa, Joao Felix (Lemar ’76). Antrenor: Diego Simeone

Manchester United: De Gea – Lindelöf (Matic ’66), Varane, Maguire, Shaw (Telles ’67) – Fred, Pogba (Wan-Bissaka ’66) – Rashford (Elanga ’75), Brunos Fernandes, Sancho (Lingard ’82) – Ronaldo. Antrenor: Ralf Rangnick

Într-un alt meci, Benfica Lisabona și Ajax Amsterdam au remizat într-un meci disputat în capitala Portugaliei, scor 2-2. Pentru Benfica au marcat Haller (26 – autogol) și Iaremciuk (72), iar golurile formației olandeze au fostg înscrise de Tadic (18) și Haller (29).

Benfica Lisabona : Vlachodimos – Gilberto (Goncalves ’90), Otamendi, Vertonghen, Grimaldo – Rafa Silva, Weigl, Taarabt (Bernardo ’85), Everton (Iaremciuk ’62) – Gonçalo Ramos, Darwin Nunez (Lazaro ’90). Antrenor: Nelson Verissimo.

Ajax Amsterdam : Pasveer – Mazraoui (Rensch ’90), Timber, Martinez, Blind (Klaassen ’74) – Gravenberch (Tagliafico ’74), Alvarez, Berghuis – Antony, Haller, Tadic. Antrenor: Erik ten Hag.