România a învins Ungaria cu 2-1 la Campionatul European de Fotbal Tineret

Publicat: 27 mart. 2021, 21:06, de Răzvan Zamfir, în SPORT , ? cititori

România under 21 a învins cu 2-1 Ungaria under 21 în cadrul Campionatului European de Fotbal pentru Tineret disputat în Ungaria și Slovenia. Pentru români au înscirs Mățan, transferat recent, în SUA la Columbus Crew și Alex Pașcanu de la SC Ponferradina (Spania)

Maghiarii au deschis scorul în minutul 56 prin Csonka, deși jucau în 10 după eliminarea lui Szoke pentru un fault de cartonaș galben (al doilea).

În grupa României mai sunt și Olanda (cu care România a remizat 1 la 1 în primul meci) și Germania.

În minutul 50, România a solicitat un penalty, pentru un fault comis asupra lui Andrei Ciobanu, însă, chiar dacă reluările au atestat ulterior contactul, arbitrul a lăsat jocul să continue. România se află, deocamdată, pe locul întâi al grupei, dar Germania și Olanda au un joc mai puțin.