România a terminat Campionatul Mondial de handbal feminin cu o înfrângere

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă de reprezentativa Suediei, cu scorul de 34-30 (19-14), luni seara, la Castello. Pentru tricolore, acesta a fost ultimul lor meci din Grupa principală II a Campionatului Mondial din Spania.

Jocul a fost echilibrat în prima repriză, scandinavele reuşind să se desprindă la trei goluri pentru prima oară, 12-9, în minutul 18. Suedezele au profitat de erorile comise de echipa României în efinalul primei părţi și au înscris patru goluri la rând, de la 15-14 la 19-14, scor care s-a înregistrat la pauză.

În debutul reprizei secunde, Suedia şi-a mărit avansul la şase goluri, 22-16, aceasta fiind diferența maximă. Româncele au recuperat până la 22-20. Rezultatul final a fost 34-30, Suedia obţinând calificarea în sferturile de finală în urma acestui succes.

Pentru România au marcat Cristina Laslo 7 goluri, Crina-Elena Pintea 6, Bianca-Maria Bazaliu 4, Dana-Andreea Rotaru 4, Bianca Elena Harabagiu 3, Laura Moisă 2, Lorena-Gabriela Ostase 1, Maria-Mădălina Zamfirescu 1, Alexandra-Diana Badea 1, Alexandra Dindiligan 1.

Yuliya Dumanska a parat 11 aruncări, având un procentaj de 25%. România este singura echipă prezentă la toate cele 25 de ediţii ale Campionatului Mondial (incluzând-o şi pe aceasta). La precedenta ediţie, în 2019 (Japonia), tricolorele s-au clasat pe locul 12.

România are în palmares patru medalii la Campionatul Mondial: una de aur (1962), două de argint (1973 şi 2005) şi una de bronz (2015).